На 22 февруари 2017 година в предаването за хорово изкуство Cantate Jubilate си спомнихме за един от ярките български музиканти, напуснал преди десет години твърде млад земния свят. В датите на неговото раждане и смърт можем да открием символика: 1 октомври е Световен ден на музиката, а 11 декември - Световен ден на хоровото изкуство.
Димитър Григоров отлетя в отвъдното 38-годишен, покосен от коварна болест и сега, от дистанцията на времето можем да оценим с удивление големия брой великолепни записи, осъществени с камерния ансамбъл „Свети Седмочисленици” към едноименния храм в София; богатия му изследователски труд; плодотворната педагогическа дейност в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство - Пловдив; авторските предавания от поредицата „Музика сакра” по БНР и много други дейности, които изпълваха неговото ежедневие.
Търсач, изследовател, удивително начетен, гибелно работлив, колосален професионалист, музикант-възрожденец, учител…, казват за Митко Григоров гостите в предаването Екатерина Дочева, музиколог и д-р Евелина Кръстева - певица и педагог, участник в хор „Свети Седмочисленици” от 2003 година насам.
Той е от незабравимите и от незаменимите. Той никога не забрави, че преди него е имало хора, които са градили, на които се дължи хоровата традиция в България. Той знаеше, че без предците си, няма да тежи толкова. Знаеше, че навсякъде се цени традицията, и той ценеше традицията. И това не го правеше с декларации, беше достатъчно талантлив, знаещ, можещ, за да се самооскърби с някакви хвалби или с някакво желание да покаже, че от него започват нещата. Не беше такъв човек, той беше много високо качество музикант - думи на Екатерина Дочева.
Откъде започва творческият път на Димитър Григоров; каква е ролята на неговия баща академик Методий Григоров; „звездните” задгранични изяви на вокалния ансамбъл „Свети Седмочисленици“, изграден в партньорство със съпругата му Снежана Григорова; изумителният работохолизъм и етичност на Митко… - това са част от нещата, които ще чуете в звуковия файл. Думи, изречени с вълнение и обич, а между тях звучи небесна музика - източноправославни църковни песнопения и старинни западноевропейски сакрални творби. Красивата музикална следа на диригента Димитър Григоров, осмислила целия му живот.
Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..
Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция. Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор) • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..
Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg