Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Елла Фицджералд – приказката за Пепеляшка и живот на кралица

БНР Новини
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Последните няколко години спира да пее. Сякаш трябва да изстрада тези тъмни и неми години на Долната земя, преди да се възнесе към небето. Там където вече са Били, Кармен и Саси. Тя, която е най-популярната и най-обичаната, остава най-дълго долу, за да завърши една цяла епоха в певческото изкуство на джаза.
Така започва една от статиите на Йордан Рупчев, включени в неговата книга „Изборът на Рупи”. Главната героиня е Елла Фицджералд. Според повечето източници (защото има данни и за години, различни от 1917) на 25 април т.г. се навършва точно един век от рождението на незабравимата певица. Тя оставя огромно музикално наследство и преживява наяве приказката за Пепеляшка. И не случайно с въпроса „Трябва ли да изживее живота на Елла един певец, за да пее с магнетизма на Елла?” започна и разговорът ми с двете вокалистки Весела Морова и Марина Драгомирецкая, които заедно със своите приятели от училището за певци D Stars, наричано често на галено „Студиото” защото е място за открития и реализация на таланти, на 25 април т.г., в „Студио 5” отбелязват с концерт – трибют юбилея на Елла Фицджералд. Инициативата за концерта е на вокалния педагог Даниела Станкова, а подробности научаваме от разговора с Весела Морова и Марина Драгомирецкая.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Василена Серафимова с рецитал на "Аполония"

Последният концерт в Археологическия музей на "Аполония" беше на Василена Серафимова. Световноизвестната перкусионистка завършва НУИ "Панайот Пипков" в Плевен, след което се дипломира с магистърски степени в Националната регионална консерватория във Версай и във Висшата национална консерватория за музика и танц в Париж. Специализирала е в..

публикувано на 09.09.24 в 15:05

Директно излъчване на концерти - част от есенната програмата на ММФ "Варненско лято"

През септември Международният музикален фестивал "Варненско лято" продължава с модула "Ренесансова и барокова музика" и Международен симпозиум. "И тази година сме се опитали да дадем възможност ценителите на елегантния старинен звук, да разширят познанията си за европейския музикален барок. – сподели артистичният директор на фестивала "Варненско лято"..

публикувано на 09.09.24 в 13:11

Прекарвам все повече време без инструмент, мислейки за музиката и за това какво искам да кажа чрез нея

Аугустин Хаделих е известен със своята феноменална техника, проникновени и убедителни интерпретации, и завладяващ тон. Той се изявява многократно по най-големите световни концертни сцени. Свирил е с всички големи американски оркестри, както и с Берлинската филхармония, Симфоничния оркестър на Баварското радио, Концертгебау, Лондонския филхармоничен..

публикувано на 08.09.24 в 08:35

120 години от рождението на Любомир Пипков

През този месец музикалната ни и културна общественост отбелязва 120 години от рождението на бележития ни композитор, пианист и педагог Любомир Пипков. По този повод в ефира на програма "Христо Ботев" звучи много негова музика в студийни и документални записи. Общественик и творец със забелязващо се място в българската и европейската култура, възпитаник..

публикувано на 07.09.24 в 08:30

Арфистката Сузана Клинчарова с концерт на "Аполония"

Сузана Клинчарова има важен принос в изследването и транскрипцията на музиката за арфа. Неин проект е реализиран и изпълняван в продължение на десет години в образователната секция на Кметството на Париж. Като член на журито на най-престижния конкурс за арфа, тя редовно води майсторски класове в Европа и САЩ. Президент е на културната асоциация..

публикувано на 06.09.24 в 16:12