Размер на шрифта
Българско национално радио © 2023 Всички права са запазени

Елла Фицджералд – приказката за Пепеляшка и живот на кралица

БНР Новини
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Последните няколко години спира да пее. Сякаш трябва да изстрада тези тъмни и неми години на Долната земя, преди да се възнесе към небето. Там където вече са Били, Кармен и Саси. Тя, която е най-популярната и най-обичаната, остава най-дълго долу, за да завърши една цяла епоха в певческото изкуство на джаза.
Така започва една от статиите на Йордан Рупчев, включени в неговата книга „Изборът на Рупи”. Главната героиня е Елла Фицджералд. Според повечето източници (защото има данни и за години, различни от 1917) на 25 април т.г. се навършва точно един век от рождението на незабравимата певица. Тя оставя огромно музикално наследство и преживява наяве приказката за Пепеляшка. И не случайно с въпроса „Трябва ли да изживее живота на Елла един певец, за да пее с магнетизма на Елла?” започна и разговорът ми с двете вокалистки Весела Морова и Марина Драгомирецкая, които заедно със своите приятели от училището за певци D Stars, наричано често на галено „Студиото” защото е място за открития и реализация на таланти, на 25 април т.г., в „Студио 5” отбелязват с концерт – трибют юбилея на Елла Фицджералд. Инициативата за концерта е на вокалния педагог Даниела Станкова, а подробности научаваме от разговора с Весела Морова и Марина Драгомирецкая.



 
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Надпяване" – фолклорната класация на програма "Христо Ботев", юни 2023

В класацията "Надпяване" всеки месец ще ви бъде представяна различна музика. Екипът на предаването се старае да бъде на вълните на новите фолклорни жанрове, но и да не забравя традиционното звучене на любимата ни народна музика. В ефира на програма "Христо Ботев" ще чуете да се съревновават не само прекрасни певци, но и виртуозни инструменталисти. Освен..

обновено на 07.06.23 в 16:22
Националния филхармоничен хор „Светослав Обретенов“

Диригентски дебюти и творческо сътрудничество

На 7 юни 2023 от 19 часа в столичната зала "България" ще се състои концерт на Националния филхармоничен хор "Светослав Обретенов" в сътрудничество с Виенския университет за музика и сценични изкуства. Диригенти на концерта са студентите по хорово дирижиране на проф. Алоис Гласнер: Родриго Самано Албаран, Гурам Цинцадзе и София Хутсишвили...

публикувано на 07.06.23 в 12:48
„Хоровата тетрадка на Карвър“

Сакралната музика в двора на Джеймс IV

Ръкописът, известен като "Хоровата тетрадка на Карвър", представлява един от основните източници, съдържащи музика, изпълнявана в Шотландия преди Реформацията. Наречен на композитора Робърт Карвър, за който се смята, че може би е неговият създател, ръкописът е бил използван в шотландския двор в края на XV век по време на управлението на крал Джеймс..

публикувано на 06.06.23 в 09:35

Разказвачът на музикални приказки – проф. Ангел Станков

Един от най-обичаните, най-търсени и активно концертиращи български изпълнители отбелязва през 2023 г. своя 75-годишен юбилей. Това е цигуларят, диригентът и любим учител на поколения музиканти проф. Ангел Станков. Роден през 1948 г. в София, той е потомък на големи възрожденски родове с дейно участие в национално-освободителното движение...

публикувано на 06.06.23 в 08:25

Директно от Метрополитън опера – "Вълшебната флейта"

Съботните радиоматинета на Метрополитън опера за сезон 2022-2023 продължават с изпълнение на "Вълшебната флейта" от Моцарт. В главната роля на Тамино влиза тенорът Лорънс Браунли, за да пресъздаде приключенията на принца по пътя към любовта и истината. Сопраното Ерин Морли е смелата принцеса Памина, която е готова да преодолее всички препятствия. Към тях..

публикувано на 03.06.23 в 08:05