Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вторник, 9 май

Избрано от програмата

от 0.30 до 1.00 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Радиоенциклопедия
Манастирски предания
Манастири по Атонски образец – II тема

от 1.00 до 2.00 часа
Музиката, която обичам

от 2.00 до 3.00 часа
Запазена марка „Радиотеатър“
„Нощта отвътре“ авторски проект по мотиви и текстове на: Маргьорит Дюрас, Габриел Гарсия Маркес, Роланд Шимелпфених, Ина Григорова

от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Аржентински песни и инструментали

от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Динко Иванов, Добра Савова, Борис Машалов, Янка Рупкина, Никола Атанасов и други.

от 6.00 до 7.00 часа
Музика за събуждане
Концерт

от 7.15 до 10.00 часа
Нашият ден
• България и светът на този ден: 100 години от рождението на Асен Александров – дългогодишен ръководител на студио „Музика“.
• По-здрави: Леките физически упражнения в йогата и тонуса на тялото с Роби Ангелов - йога инструктор. Автор: Росица Александрова
• Избор на водещия: За „бившите хора“ – за личностите, послужили като двигател на обществото ни преди 1944 г., заклеймени като врагове след 9 септември и заличени от комунистическата власт физически, психически или имуществено. Разговор с разследващия журналист Христо Христов в деня на представянето на книгата „Бивши хора“, написана в съавторство с проф. Вили Лилков.
• Сутрешни гости: В Деня на Европа – европейското битие на България в рамките на политическото и икономическото й настояще. Разговор с преподавателя в УНСС Светлана Александрова и с политолога Явор Сидеров.
• Човекът: Моника Евстатиева, която работи за Националното радио на Съединените щати. В края на миналата година загубва екипа си в Афганистан по време на мисия. Какво е да си журналист в зона на партизанска война? От първо лице за риска и различните погледи към Афганистан.
• Културен акцент: Разказ за срещата на преводачите на турския писател Ахмед Юмит в Истанбул.

от 10.00 до 11.00 часа
Нашият ден – практично
• Онлайн платформа мотивира млади майки да започнат собствен бизнес. Как се съчетават грижите за децата с професионалните успехи в забързаното ежедневие? Гост- Силвия Трифонова, създател на онлайн- платформата Her Startup.
• Как да постигаме най- съкровените си желания и каква е разликата между мечти и цели? - интервю с Елица Костова, обучител.
• Как един инженер събира в колекцията си повече от 80 радиоапарати? - интервю със Светла Божинова,уредник на музея в Ловеч.

от 11.00 до 12.00 часа
Музика до обед – Седем в единайсет
Класация за български песни

След новините в 12.00 часа
Темата на деня в 300 секунди
Словашкият агроном

от 12.15 до 14.00 часа
Артефир
• В деня на Европа и в навечерието на Нощта на литературата с преводачката Дора Минева за преводаческите практики и резиденции в Европа.
• Светлописите – факти, събития и практики из историята на българската фотография (1839 – 1959) – представяме книгата-албум с автора Зафер Галибов.
• Ще се постигне ли разбирателство между обществеността и общината в Пловдив за бъдещето на Гарнизонна фурна – репортаж на Теодор Караколев.
• Премиера в Театрална работилница „Сфумато“ – „Оптически илюзии (цирк)“ по текстове на Даниил Хармс, Михаил Булгаков, Юлиан Тувимл. Режисьор Катя Петрова.
• „Библиотеките в педкрепа на устойчивото развитие“ – тема на Националната библиотечна седмица (9-13) май – Спеска Тарандова, член на Управителния съвет на Българската библиотечно-информационна система.
• Кристиян Бояджиев за музиката в новия спектакъл за най-малките на Столичния куклен театър – „Кофичка с лопатка“, режисьор - Елза Лалева.

от 14.00 до 14.30 часа
Време и половина
Театър и наука – уъркшоп и лекция на Андрея Брунелло и Димитър Узунов

от 14.30 до 15.30 часа
Музикален следобед – Малките бисери
Музика, избрана от слушателите

от 15.30 до 17.00 часа
„1001 защо – Ефир знание” – „За думите”
Изкуството на разговора може да промени света
Тезата е на известния британски философ, писател и преподавател Тиодор Зелдин и е изведена след многогодишни изследвания и разговори с хиляди събеседници. Ако съвременните хора се научат да разговарят за съществените неща, които ги вълнуват, да обменят не просто любезности, а мнения, ако събеседникът, бил той „нисшестоящ“ по възраст, пол(!), социално положение, се възприеме като равноправен в диалога, животът на човечеството съществено ще се подобри. Като прави преглед на типовете разговор (най-вече отсъствието на същински диалог) през вековете, Зелдин стига до заключението, че новото време има нужда от нов начин на разговаряне, в който най-сетне жените трябва да бъдат чути, а личният контакт ще бъде решаващ. Зелдин излага възгледите си в изключителната си книга „Интимната история на човечеството“. Произведението му „Разговорът“ се основава на същата идея. Гост на предаването е преводачът на „Разговорът“ Росен Люцканов.
• Езикови справки по радиото: „барел“ и „варел“.
• Намерете българската дума: „фокус“.
• Всичко за образованието:  невидимото в отношенията учител-ученик или психоаналитичен поглед към възпитанието – по повод дните на Франсоаз Долто 2017.
• Игрословица: игра със слушателите с въпроси от областта на езика.

от 17.00 до 17.30 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Радиоенциклопедия
Живот във високото
Тишината на манастира

от 17.30 до 18.00 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Звукови хроники
Поредица „Български оперни премиери“

от 18.30 до 19.00 часа
Жива вода – Класация „Надпяване“
Предложенията в класацията „Надпяване“ за месец май

от 19.15 до 19.20 часа
Време за приказка
„Огнена диря“ - по индианска приказка

от 19.30 до 21.20 часа
Музикалните вечери
Директно от зала „България“ – „Военен реквием“ на Бенджамин Бритън с участието на Смесения хор и СО на БНР, Софийската филхармония и Националния филхармоничен хор „Светослав Обретенов“; солисти: Александрина Пендачанска – сопран, Магнус Уокър – тенор и Карстен Мевес – баритон.
Диригент Росен Гергов.

от 21.20 до 21.30 часа
Радиоколекция
Джордж Майкс „Как да бъдеш чужденец“ – 2 част

от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
• Пряко от откриването на пътуващата изложба „Гениални дилетанти“ в УАСГ, посветена на субкултурите в Германия през 80-те – с гост г-н Енцио Ветцел, директор на „Гьоте Институт“ (организатори на събитието) и участници в събитието. За музикалната част на изложбата се грижи екип на „Аларма“, като денят, посветен на паралелите с българският ъндърграунд от 80-те и 90-те е петък, 12 май (повече за това паралелно събитие – също в разговора);
• Премиера на дебютния албум на фрий-фънк квартета „Метаформоза“ – интервю с тромпетиста Росен Захариев;
• „Попечители“ от Крагуевац (Сърбия) – за инструменталния рокендрол, взаимното познаване и непознаване на Балканите и нуждата от организиране на събития, представящи нови форми в изкуството, в малките градове – репортаж и интервю на редактора Ивайло Стефанов от концерта на триото в Ловеч.

от 23.00 до 24.00 часа
Музика до полунощ – Между барока и рока
Чудно-хубав месец май – втора част
В майските ни срещи, в импровизиран рок-барок цикъл Ви представяме изкуството на родени през май музиканти. Отбелязваме 350-годишнината от рождението на големия, значим композитор Клаудио Монтеверди. Един от ярките новатори за своето време прочутият италианец оказва влияние за развитието на музикално-поетичната тъкан в изкуството столетия наред.
Частта, която сме определили за музиката рок е посветена на китариста Пийт Тауншънд /Peter Dennis Blandford “Pete” Townshend/. Роден е на 19 май 1945 г. в Лондон. Уважавана в наши дни личност, символ на епичната роклавина след средата на ХХ век, Пийт Тауншънд е едноличен автор в репертоара на групата „Ху“ /The Who/, определяна със смесено чувство като „ужасните деца“ /enfents terribles, terrible children/ на все още незабравимия британския рок. Добре дошли сте!


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петък, 10 януари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 8 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Диляна Трачева от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам редактор: Диляна Трачева БНР топ 20 Класация за български песни от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно..

публикувано на 09.01.25 в 08:20

Четвъртък, 9 януари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 7 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата 2024:..

публикувано на 08.01.25 в 08:15

Сряда, 8 януари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 6 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата 2024:..

публикувано на 07.01.25 в 16:43

Вторник, 7 януари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори: "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 5 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален..

публикувано на 06.01.25 в 08:25

Понеделник, 6 януари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 4 част 0.30 до 3.00 часа Вавилонската фонотека Водещ: Цветан Цветанов Норвежкият барабанист Паал Нилсен-Лов между фрий джаза, европейската импровизирана музика и нойз-рока – портрет. В последния час на предаването ще чуем и..

публикувано на 05.01.25 в 08:20