Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Словашкият агроном

БНР Новини
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов връчва на президента Румен Радев папка за успешно изпълнен мандат за съставяне на правителство
Снимка: БГНЕС

Имаме си вече ново правителство. Някои го харесват, други – не чак толкова. Редно е, обаче, да му осигурим спокойствие през традиционните сто дни и да му пожелаем успех.
А на мен ми се ще освен успех, да му пожелая и друго.
Но нека преди това да ви разкажа нещо, което ми се случи точно преди тридесет години – през 1987. Горбачов вече беше на власт, в Съветския съюз гласността и перестройката бяха в разгара си, ние тук четяхме в захлас „Огонек“, „Литературная газета“ и „Московские новости“ и се надявахме, че този вятър, който задуха там, скоро ще завее и тука, вярвайки на шопската мъдрост, че от тоя ветар завет нема.
Тогава ме изпратиха в командировка в бившата Чехословакия, по-точно в половината от нея – в Словакия. И понеже по онова време работех във вестник „Кооперативно село“(по-възрастните си спомнят, имаше и такъв вестник), та понеже работех в „Кооперативно село“, словашките ми домакини ме развеждаха главно из селата, за да видя какви са им текезесетата. Между другото техните текезесета приличаха на аптеки в сравнение с нашите аграрно-промишлени комплекси, но това е друга тема.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21