Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проектът на ГЕРБ за мажоритарен вот бе отхвърлен вчера

„За” и „против” смяната на изборната система

Снимка: БГНЕС
В края на седмицата в пленарната зала бе отхвърлено предложението на управляващите от ГЕРБ за въвеждането на мажоритарна избирателна система. Това се очакваше, защото още веднага след продължителното заседание на Правната комисия във вторник - в сряда стана ясно, че чисто аритметически повечето политически сили са против този проект. Движението за права и свободи, благодарение на чиито гласове се състоя дебатът в пленарната зала, още в сряда отказа да подкрепи предложението на ГЕРБ.
От Патриотичния фронт, както и от БСП позициите бяха ясно още от месеци - те не одобряват тоталната смяна на избирателната система, по начина, по който се предлага и продължиха да отстояват подобни /но не съвсем еднакви“ позиции и пленарната зала вчера.
В крайна сметка проектът набързо бе отхвърлен, но това не означава, че този  въпрос е приключен... резултатите от референдума миналата година не задължават юридически парламентът да одобри вотът на 2 и половина милиона избиратели, но дебатът трябва да продължи. И това е мнението на повечето участници във вчерашното гласуване в парламента.
Днес всички си признават - всички мнения трябваше да се изслушат много по-рано - още през есента на миналата година… тогава обаче и днешните управляващи, и днешната опозиция бяха силно ангажирани да се борят за спечелване на президентските избори и се направиха, че въпросите от референдума не съществуват. Избирателите ги наказаха.
• Интересна беше позицията на Движението за права и свободи през седмицата, защо така се отказаха от съгласието си в началото, а после се отметнаха и дали това не беше проява на политически инат, тъй като две техни предложения в изборното законодателство винаги се отхвърлят. Другото, засега е доста неясно - това беше защо от пет месеца представители на БСП предлагат компромисния вариант - да се създаде смесена избирателна система, още повече че България има опит в това отношение - опитът от 1991 година, и от 2009 година, но техния проект не става ясен и до днес. Вчера Крум Зарков от БСП каза, че и той и неговите колеги от парламентарната група работят по този проект, но още никой не го е виждал. Филип Попов от същата политическа сила пък наблегна на аргумента, че един мажоритарен вот би могъл да нанесе тежък удар върху демокрацията и да облагодетелства само две големи партии плюс още куп местни феодали и работодатели по места.
Подобна беше и позицията на Патриотичния фронт, които от месеци са силни противници на мажоритарната избирателна система.
Засега депутатите предпочетоха да не променят нищо в избирателната система, но всички си оставиха отворена вратичка за още бъдещи дискусии и съответни решения.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35

Глухите хора се вълнуват и живеят пълноценно – вижте ги

През 1934 година група млади ентусиасти основава дружество на глухите в столичното училище "Йосиф Ковачев". Постепенно такива организации се появяват из цялата страна и се обединяват в Съюза на глухите в България, който днес чества своя 90 годишен юбилей . Умеем ли, като общество, да превеждаме тишината и да чуваме нечуващите – разговор в..

публикувано на 12.07.24 в 12:08

Какво се случва с проекта за Национална многопрофилна детска болница?

Много деца пораснаха, докато майките и бащите им очакваха изграждането на многопрофилна детска болница. Семейна паника настъпва, когато дете се разболее, докато родителите се чудят къде точно ще получат необходимото внимание и консултация със специалист. Как протича организацията и дейността по изграждане и пускане в експлоатация на..

публикувано на 12.07.24 в 10:44

Как да изберем летни занимания за децата си

Въпросът не се изчерпва с финансовите възможности на семейството. Важно е да помислим какво е липсвало на децата през учебната година, но е необходимо за цялостното им развитие. Ако волю-неволю дълги месеци сме били под натиска на образователната система за академични постижения с цената на часове, прекарани в затворени помещения, в седнало..

публикувано на 12.07.24 в 07:55