Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нов филм за Васил Левски

БНР Новини
Искрен Красимиров пред бюста на Христо Ботев в Българското национално радио
Снимка: Ани Петрова

„Лъвский - европеец в Българско“ се казва най-новият филм за Васил Левски. Негов автор е младият режисьор Искрен Красимиров, който досега е направил няколко художествено-документални филма, посветени на живота и делото на велики българи – първите му два филма разкриват факти около живота и делото на Христо Ботев, последваха филм за Софроний Врачански, филм за Алеко Константинов и цар Борис III, още един филм за Ботев и филм за Иван Вазов. Заснемането на филми е една от дейностите на платформата „НЕзабравимата България“, с която Искрен Красимиров и неговите съмишленици - родолюбци  мисионерстват из България и навсякъде, където има български общности, за да популяризират българските национални герои.

С Искрен Красимиров, който е потомък на Ботев четник и в последните години по време на исторически възстановки често се въплъщава в образа на Христо Ботев, разговаряме в студиото на „Аларма“. За предизвикателството да се направи филм за Васил Левски, за това как е избран екипа – актьора Симеон Владов – в ролята на Левски, журналиста Златимир Йочев – в ролята на разказвача и двамата консултанти на филма – проф. Пламен Митев и проф. Иван Стоянов – историци; Искрен Красимиров, който освен режисьор е и оператор на филмите си, разказва за трудното финансиране на родолюбивите начинания, за сюжета на филма „Лъвский - европеец в Българско“, както и за неизвестни исторически факти около живота и делото на Левски.

Уточняваме защо в заглавието на филма името на Дякона е изписано „Лъвский“, а не „Левски“, споменаваме някои прелюбопитни факти за отношението към Левски от страна на някои бележити по онова време българи, а Искрен рецитира две от стихотворенията, които винаги казва преди прожекциите на филмите си: „Моят Ботев“ и „Моят Левски“. Техен автор е Красимир Стефанов – сценарист на някои от филмите на Искрен и неговият баща.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Ръцете, с които оцеляваме", докато следваме "Анархията на сърцето"

Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..

публикувано на 05.11.24 в 09:25

"Оръжията и човекът" според Джон Малкович

Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На 7, 8 и 9 ноември от 19 часа публиката ще може да гледа интерпретацията на холивудския актьор Джон Малкович . "Мога само да се забавлявам с твърдението, че се присмивам на България с пиесата..

публикувано на 04.11.24 в 17:08
Капка Касабова и Радослав Чичев

Не сме плакали достатъчно като нация

Миналата седмица Капка Касабова беше в София за българската премиера на документалния филм "Човешките потайности", в рамките на десетото издание на Международния кино-литературен фестивал "Синелибри". Тя е авторка на текста на филма, а режисьор е Миша Пекел от Нидерландия. Капка Касабова (1973) израства в София. На 18-годишна възраст eмигрира в..

публикувано на 04.11.24 в 16:32

От романа "Картината. Убийство по Ботичели" до порталите на художника Андрей Янев

В света на тайните и загадките “Terra Култура“ пренася своите слушатели с книгата "Картината. Убийство по Ботичели" от Никол Данева и творчеството на художника Андрей Янев. Сюжетът на романа "Картината. Убийство по Ботичели" е следният – талантлив художник е поканен в родопското имение на богат бизнесмен да рисува копия на ренесансови картини,..

публикувано на 04.11.24 в 13:15

"Приказка за стълбата" от Христо Смирненски – изпълнява актьорът Иван Димов

Архивите са живи, без да ги обвързваме с конкретна дата и период. Първата стихосбирка на Христо Смирненски се казва "Разнокалибрени въздишки и стихове в проза". Духът е хумористичен, а годината – 1918. В края на февруари 1922 година излиза втората и последна, издадена приживе, стихосбирка на Смирненски със заглавие "Да бъде ден". В нея е..

публикувано на 04.11.24 в 12:59