Европейските пазари на акции остават под натиск от продажби за втора поредна сесия на търговия, тъй като участниците на световните капиталови пазари пренасочват средства от техни високо рискови активи към т.нар. "инвестиции - убежище" като американските и немските държавни облигации, златото, японската йена и швейцарския франк с оглед на ескалиращото напрежение на Корейския полуостров.
Повод за засилващото се напрежение даде размяната на остри реплики и дори на отявлените военни заплахи между президента на САЩ Доналд Тръмп и властите в Северна Корея. Във вторник вечерта Тръмп предупреди, че Северна Корея ще се изправи пред "огън и ярост, каквито светът не е виждал досега", ако Пхенян продължи със заплахите към Съединените щати. Това беше последвано от информация, че Северна Корея обмисля ракетен удар по американска база на Военно-въздушните сили на остров Гуам в Тихия океан.
Днес рано сутринта Северна Корея дори посочи, че ще е готова до средата на август с плана си за ракетни удари срещу остров Гуам в Тихия океан. Междувременно стана ясно, че Пентагонът е разработил план за нанасяне на изпреварващи удари по около 20 военни обекта в Северна Корея.
Продължаваща и днес "война на думи" се отразява негативно на доскоро доста високия инвеститорски риск-апетит на световните капиталови пазари, което причинява нов спад на акциите, търгувани и на европейските борси.
Общият индекс Stoxx Europe 600 се понижава в четвъртък с 0,52%, задълбочавайки спада си с 0,7% от вчера. Немският фондов индекс DAX губи нови 0,61% от стойността си, след като в сряда се срина с 1,2 на сто. По този начин основният индекс на борсата във Франкфурт се търгува недалеч от неговото 4-месечно дъно, достигнато в края на юли, отстъпвайки значително от неговия исторически връх, ударен на 20-ти юни.
Френският фондов индекс също остава под натиск от продажба, понижавайки се с 0,25% в рамките на днешната търговия, след като вчера загуби цели 1,5% от стойността си.
Спадът на акциите на немските и на френските компании по време на търговията в четвъртък обаче изглежда по-сдържан, тъй като геополитическата криза по оста Вашингтон - Пхенян се отразя негативно и на стойността на еврото и по-конкретно спрямо японската йена и швейцарския франк с оглед на техния статут на "валути-убежище" при ескалиращи политически кризи в световен план.
В същото време британската лира парира част от спада си както спрямо долара, така и спрямо еврото, който беше в сила през последните дни на търговия, което допринася за днешен по-солиден спад на акциите на мултинационалните компании, търгувани на борсата в Лондон. Това води до понижение на британският индекс FTSE100 с 1,13%, закръгляйки по този начин на близо 2% загубите си от вчера насам. Негативно влияние на борсата в Лондон оказват и днешни смесени до слаби икономически данни от Великобритания.
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg