Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истинска случка à la Yoseph Brodsky или лошата литература е вид предателство

БНР Новини
фотоколаж: Даниела Манолова

Описаната тук по-долу случка
е истинска. За жалост в наши дни
освен лъжата, истината проста
изисква разни доводи солидни
и потвърждения. Не е ли знак
това, че встъпваме в напълно нов
и тъжен свят? А истината всъщност,
дори съвсем доказана, е само
сух сбор от доказателства…


1971 Yalta,
превод: Асен Тотин


Един прекрасен роднински тандем стои зад това аудиопроизведение: Ребека Арсениева и нейният внук Асен Тотин. Той преведе текста на поемата, а тя го изрежисира. Ребека направи за и в Радиотеатъра няколко десетки прекрасни аудиотворения, които илюстрират факта, че качествено радио се прави с чувствителност и ясни мисли, които, на всичкото отгоре, след това трябва да превърнеш в аудио материя, която е едновременно ясна, осезаема и пак чувствителна. Трудна задача. Посвещава се на Ялта е едно от тях. През 1996 г. Ицхак Финци, Стефан Данаилов, Юри Статков, Десислава Красова, Атанас Атанасов и Димитър Стоев, който тогава е бил още малко дете, са й помогнали.

Поемата Посвещава се на Ялта / Homage to Yalta е написана от Нобелов лауреат за литература за 1987 и Поет Лауреат на САЩ за 1991 и 1992. Фактически е създадена през 1969, когато Йосиф Бродски все още се опитва да живее и твори в Съветския съюз и е осъден на заточение в Архангелска област с присъда „тунеядство“. Жан Пол Сартр е един от мощната група европейски интелектуалци, които се застъпват за него. През 1972 г. е изгонен от Съветския съюз. Точно на 12 май 1972 го викат в ОВИР и му предлагат да избере емиграция или пожизнен психодиспансер – специално отделение в затвора. Всичко трябва да стане много бързо, защото в СССР идвал президентът Никсън. Ами ако поиска да се срещнат с Бродски…

Очевидно никой не е предположил, че 32-годишният поет ще стане нобелист. И така на 4 юни Йосиф Бродски е сниман с куфарите си на летище Пулково, като тази снимка се пази в архива на М. И. Мильчик.

А той започва нов живот в Америка, става университетски преподавател, пише и публикува нови и стари поеми, есета, пиеси и през 1988 г. изнася една реч на стадиона, пред студентите на Мичиганския Университет, която съдържа 6 основни правила. Ето първото: Съсредоточете се върху точността на езика си. Старайте се да разширявате речника си и се отнасяйте към него, както се отнасяте към банковата си сметка. Отделяйте му достатъчно внимание и се старайте да увеличите дивидентите…

На всички, на които ще им хрумне, че "Посвещава се на Ялта" е свързана с историческото събитие Конференцията в Ялта по време на Втората световна война, ще им кажа, че тази истинска случка не е за това.

"Посвещава се на Ялта" не е за начинаещи, гласи една от рецензиите.

И ако трябва непременно да предложа някакъв ключ, мисля, че една фраза на Йосиф Бродски, казана не по повод на "Посвещава се на Ялта", ще свърши работа.

What I like about cities is that everything is king size, the beauty and the ugliness. / Това, което ми харесва в градовете, е, че всичко е в кралски размери, и красотата, и грозотията…



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05