Избрано от програмата
от 0.30 до 1.00 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Радиоенциклопедия
Етика и наука: Човешкото тяло – инструмент или същност
от 1.00 до 2.00 часа
Музиката, която обичам
Концерт на Райна Кабаиванска.
от 2.00 до 3.00 часа
Запазена марка „Радиотеатър“
„Писма до приятел“ от Милан Огнянов
от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен
от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Изпълнения на испанската фламенко група „Чамбао“
от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Янко Петров, ансамбъл „Варна“, Цвятко Благоев, Лиляна Галевска, Младен Койнаров и други.
от 7.15 до 10.00 часа
Нашият ден
• България и светът на този ден: Годишнина от смъртта на Николай Лилиев – един от най-забележителните писатели на ХХ век.
• По-здрави: Още един поглед към затлъстяването – опасности и превенция – интервю с диетолога доц. Светослав Ханджиев.
• Изборът на водещия: В световния ден на усмивката питаме столичани колко често се усмихват и търсим отговор на въпроса – защо е важно да бъдем усмихнати?
• Музикален акцент
• „Рязко“ с Румен Белчев
• Антон Тодоров и Делян Добрев – политическите фигури на седмицата – коментар на политолози и социолози.
• Обзор на актуални събития от седмицата
• Човекът: Може ли един фризьорски салон да се превърна в пространство за култура – разговор с Ради Стоянов.
• Минути за култура: „Фотомакет“ – международни фотографски срещи в галерия „Лаутлиев“, кв. „Капана“.
• Интермецо: С аромат на сутрешно кафе
от 10.00 до 11.00 часа
Законът и Темида
• Дългосрочното инвестиране в детското благосъстоние и правата на децата в контекста на националния бюджет между законодателната, изпълнителната и местната власт.
Какво представлява Общия коментар № 19 на Комитета за правата на детето.
Представяне на изследване Юрочайлд. Разговор с Жана Хансурд, генерален секретар на Юрочайлд.
Гост: Георги Богданова, изпълнителен директор на Национална мрежа за децата
• Адвокат Захари Генов отговаря в ефир на слушателски въпроси.
от 11.00 до 12.00 часа
Музика до обед – Маестро, музика
В предаването ще гостуват вокална група „Трик“. Те ще представят най-новата си песен и ще разкажат за миналото, настоящето и бъдещето на групата, последните две, свързани със събирането им отново.
След новините в 12.00 часа
Темата на деня в 300 секунди
Между първо и второ действие
от 12.15 до 14.00 часа
Артефир
• Владимир Зарев – юбилей. Интервю с писателя, часове преди тържествената вечер, на която ще бъде представена книгата - литературна анкета с него.
• „Баща ми в мен“ – репортаж от премиерата на антологията с различни поетични епохи и стилове от Възраждането до 21 век – съставител Иван Дойнов и с участието на професор Михаил Неделчев.
• „Вездесъщият“ – премиера на игралния филм под режисурата на Илиян Джевелеков.
• „Писма от бъдещето“ – премиера на документален филм. Интервю с режисьорката Десислава Томбушева.
• „Забранено за възрастни“ – включване от Смолян от 6-я международен театрален фестивал за детски и младежки спектакли.
• „Терени“ – изложба на Нина Русева в галерия „Българи“.
от 14.00 до 14.30 часа
Време и половина
100 години Музикален театър – зад завесите на професионалната оперета в България.
от 14.30 до 15.30 часа
Музикален следобед – Звезден експрес
Оперетата „Перикола“ на Жак Офенбах – един от любимите сценични хитове на парижани в последните около 150 години, чиято премиера е била точно на 6 октомври.
от 15.30 до 16.30 часа
„Ефир приключение”: И рибар съм, и ловец съм
Първата пушка пукна едва преди няколко дни, така че е рано да броим успехите. Време е да проверим каква работа е свършена и какви са надеждите за новия сезон за лов на едър дивеч. Ще направим това с помощта на нашите приятели от Сопот, на които ще гостуваме през тази седмица.
от 16.30 до 17.30 часа
„Ефир приключение”: А сега накъде?
Европейските дни на наследството продължават, а ние следваме техните посоки:
• На 8 октомври е празникът на Девин, 105 години от Освобождението на града. Посоки на паметта, на етно-традициите, както и възможности за съвременни балнеология и СПА.
• Ще се потопим и в едно „Филателно море“. Пощенски пликове, картички и марки разказват за пътешествията и приключенията на български мореплаватели и ветроходци. Мариана Кръстева, директор на Военноморския музей, Варна.
• Във Виена за Дългата нощ на музеите, 7 октомври.
• Срещи по пътя: с Румен Драганов, директор на Института за анализи и прогнози, туризмът между два сезона. Нови тенденции и форми, за които се говори на международните форуми, като Световния конгрес на ENCATC за културно управление и политика в туризма, 10-я Международен Черноморски туристически форум и други? Ще питаме госта и за неговите любими посоки през есента.
• Актуално за планините, спорта и транспорта.
от 17.30 до 18.00 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Звукови хроники
Блусът – музика за тъгата: Ета Джеймс
от 18.00 до 19.00 часа
Какво се случва
• Акейша Джонсън – фотографката на Севера. Родената в Аляска фотографка, която изследва човешките взаимоотношения в полярните региони на Земята, ще изнесе лекция в галерия „Фотосинтезис“ тази седмица.
• Какво представляват „Литературохолиците“ – тази седмица литературният клуб се събира за първи път , за да обсъди романа „Майстора и Маргарита“ – разговор с Василена Винченцо, актриса и основател на клуба.
• Как го правят съседите? Изкуствоведката Яра Бубнова с лекция в Гьоте институт, посветена на Истанбулското биенале.
• Бунтът и свободата на Джанис Джоплин – спомен за кралицата на блуса, по повод годишнина от смъртта й – разговор с Ивайло Кицов
• Иронии на времето – Антон Митов от Барселона
от 19.15 до 19.20 часа
Време за приказка
„Дъйканбай и великаните”, по киргизка приказка
от 19.20 до 21.20 часа
Музикални вечери
Вечната българска класика – камерни творби от Панчо Владигеров, Любомир Пипков, Марин Големинов
Трима композитори с блестящо образование и култура – двама от тях – Пипков и Големинов – френски възпитаници; Панчо Владигеров – с немско образование и богата кариера в Германия. Три различни темперамента, различни музикални стилове – колко богата на индивидуалности е младата тогава българска професионална музика! И тримата са запазили в творчеството си пиетет към родната земя, към древните корени на българската музика, която дълбоко чувстват и която по индивидуален начин пулсира в творбите им.
В предаването ще слушаме Струнен квартет № 1 от Пипков, неговата Соната за цигулка и пиано, аранжименти на Джефри Дийн на някои от Пролетните приумици. На драматизма на Пипковата музика противостоят прелестните лаконични формули на пиесите на Големинов, заредени с много живот и красота – Шест миниатюри върху народни песни“ и Пет пиеси, аранжирани за „Еолина“; пищното разточителство на Владигеровите пиеси, в които сякаш авторът се стреми да изчерпи докрай насладата, която съдържат. Ще прозвучат рядко изпълняваните му вариации за пиано върху песента „Горда Стара планина“.
от 21.20 до 21.30 часа
Радиоколекция
Военни разкази: „Пленник“ от Тодор Кожухаров
от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
Непознатата Южна Корея извън света на света на метрополисите и високите технологии – разкази на музиканта Мирян Колев от участието на един много специален арт-фестивал дълбоко в планините (в най-големия корейски будистки храм), който фестивал го срещна множество артисти от Корея, Ливан Кабо Верде, Холандия, САЩ и др. Много от тези истории имат и продължение.
Представяме и новия албум на Мирян Колев, както и насочваме слушателя към 10-ия юбилеен литературен фестивал в Русе, където Мирян представя музикално-поетичния си пърформанс с литовската певица Тамсауле.
от 23.00 до 24.00 часа
Музика до полунощ – Български изпълнители
Георги Василев, китарист:
„Винаги правя неща, които ми харесват. Нещата, които трябва да правя по принуда не стават, не се получават. Затова не ги и правя.“
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Безпътният автобус" от Джон Стайнбек – 1 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Даниела Найденова от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата 2024:..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 11 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата 2024:..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 10 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата 2024:..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 9 част от 0.30 до 3.00 часа Джаз плюс Дуенде Водещ: Людмил Фотев Започваме с поредния проект на откритието ни от 2005 Силвия Перес Крус, сега световна звезда, току-що издала записания в Аржентина дуетен албум с китариста Хуан..
Избрано от програмата от 0.30 до 2.00 часа Радиотеатър след полунощ "Януари" от Йордан Радичков от 2.00 до 3.00 часа Нощна Академия комика Избрано от "Академия комика" и от "Голямата къща на смешните хора". от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 5.00 до 6.00 часа Българска народна музика..
На 16 януари в "Топлоцентрала" е премиерата на спектакъла "Представление и наказание" на Иван Станев и Ф. М. Достоевски. Адаптацията и режисурата са на..
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23..
"Целият свят е сцена и ние всички сме актьори." Може би банален израз, когато се опитваме да говорим за театър, живот и изкуство, но както знаем, в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg