Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Срещи с празниците, историята, културата и красотата на Мароко

БНР Новини
Г-жа Закия Ел Мидауи със съпруга си г-н Шаиб Лалу и с портрета на Н. В. Крал Мохамед VI в резиденцията в София по повод Националния празник на Кралство Мароко на 30 юли 2017 г.
Снимка: Посолство на Кралство Мароко в Република България

В Европа идват зимата и студът, а в Мароко температурите остават благоприятни. Туристи от цял свят се отправят натам, за да си подарят незабравимо пътешествие. Най-често се предлага така нареченият Имперски тур. Но има и други вълнуващи възможности за приключения. Един удивителен маршрут, например, е Тагия, рай за катерачите на големи стени. В района се извисяват пет върха с отвесни стени. Скалата е варовик с червеникав оттенък, а надморската височина на долината е около 1500 м., като връхната точка на върховете в района е около 2750 м. Двама българи – Тихомир Димитров и Милен Братанов, са сред катерачите, преодолели североизточната стена на връх Ойждат в Тагия, както и други стени. Като добавим детайлите, че изкачването на североизточната стена на връх Ойждат става в светлата част на деня за 12 часа, преживяването наистина е невероятно!
У нас, до 22 ноември в Централният дом на архитекта в София изложба на проф. д-р арх. Тодор Булев представя земята, природата и хората на Мароко.
Ако харесвате малко познатите места, е полезно да знаете, че докато тук е зима, в Мароко може да се наслаждавате, например, на Фестивала на цъфналите бадеми и на приказно-вълшебни ухания. Дойде ли моментът да изберете подарък за близки и приятели, не се колебайте и вземете традиционните марокански бабуши. Но какво представляват и дали познавате тънкостите при избора на цветове?
Много интересни неща е подготвила за нашето радио-пътешествие Н. Пр. г-жа Закия Ел Мидауи, извънреден и пълномощен посланик на Кралство Мароко в Република България.
Тя е завършила икономика, със специалност финансови и търговски науки, маркетинг и пазарно проучване. Владее писмено и говоримо арабски, френски и английски език. Работи в сферата на дипломацията от 1982 г.
Преди да стане посланик в България, г-жа Закия Ел Мидауи е ръководила дирекция „Многостранно сътрудничество и международни икономически отношения“ в Министерство на външните работи и международното сътрудничество на Кралство Мароко. Участвала е в множество сесии на Общото събрание на ООН, Икономическия и социален съвет (ИКОСОС) на ООН, в срещи на високо равнище, международни конференции, симпозиуми по въпросите на финансовите и търговски системи, финансиране за развитие, устойчиво развитие, както и развитието на човека, проблемите на жените, правата на детето и международните стандарти на труд, в международни прояви, посветени на по-слабо развитите страни, на малките островни развиващи се държави, на Целите на хилядолетието за развитие (ЦХР), Целите на устойчивото развитие, както и в Движението на Необвързаните, Групата на 77-те плюс Китай, Африканската група, Групата на арабските държави и т.н.
През ноември има много поводи да поговорим за Мароко: честват се важни исторически дати за развитието на страната. В същото време туристическите сайтове са пълни с предложения за предстоящите Коледно-новогодишни празници.
Ако планирате или мечтаете за пътуване до тази удивителна страна, се пригответе за срещи с празниците, историята, културата и красотата на Мароко.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българските ученици са най-добрите в "Математика без граници"

"Имах късмета да попадна на добри учители, които ми показаха математиката по привлекателен начин и така ме спечелиха за тази кауза. Повече от 40 години преподавам и работя в тази област", заявява в предаването "Следобед за любопитните" създателят на сдружението "Математика без граници" Любомир Любенов.  "Математика без граници", според..

публикувано на 29.07.24 в 11:10
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18
Орхидея Палешников серапиас (снимка Теменужка Минева, група

Орхидеите в България: Епизод 4 – Разпространение и уязвимост

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 25.07.24 в 16:15