Според последния доклад на Световната здравна организация, България е с най-висока смъртност в Евросъюза. Същевременно има най-много хоспитализирани. Т.е. най-много хора са лежали, къде по документи, къде реално, из болниците ни. Излиза, че грижи има. В Скандинавия, Великобритания, Полша и Италия например, лежащо болните са два пъти по-малко. Необгрижени, тези хора живеят по-дълго.
Грижи има, ама повече на хартия. Защото при сегашната нормативна база, за всяко лечебно заведение бройката на полегналите е единственият критерий, който покрива фискалните изисквания на Здравната каса. Колкото повече, толкова повече, беше рекло най-симпатичното мече в детската литература преди повече от 90 години. Когато е нямало нито Здравна каса, нито измислени от парапарламентаристи клинични пътеки. Както се казва, в това е вечността на вечните книги. За разлика от новодепутатските закони.
Болниците приемат охотно, понякога само на хартия, лекуват охотно, понякога само на хартия и накрая протестират реално, защото парите винаги свършват.
Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..
Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..
Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg