Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За харченето и втората природа

Снимка: БГНЕС

Днес стана ясно, че за година и половина не са събрани над 65 млн. лв. от пътни глоби. Целият ни държавен ресурс не е могъл да се справи с нарушители, шосейни престъпници и откровени магистрални рецидивисти. Така уж възпитателният и икономически ефект е дори обратен. Защото след като обществото вижда как структурата, гарантираща функционирането му, е безсилна пред беззаконието, то вече приема това безсилие като норма на съществуване. Което на друг език значи, че за повечето хора реално някъде липсва държавата и само неумните приемат правилата.
За несъбирането на тези пари основните причини са както в нормативната база, така и в неприлагането дори и на несъвършенствата в нея. Т.е. и при законодателната, и при изпълнителната власт, и при съдебна власт.
За сметка на това за близо 16 години властите са похарчили близо 2 млрд. лв. за електронно управление, което реално го няма. Това начинание започваме заедно с Естония. За него естонците са похарчили 50 млн. лв. И електронното управление там го има.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виенски бал 2025 в София

Проф. Румен и Мария Нейкови: Всичко е валс

Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..

публикувано на 24.02.25 в 16:41

Импулсът в мен: Вреден ли е смартфонът

Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..

публикувано на 24.02.25 в 15:26

Боровинки под Балкана

Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..

публикувано на 24.02.25 в 14:45

Архитектурата е неизбежна: Защо критиката е от съществено значение?

В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..

обновено на 24.02.25 в 10:56

Утопията е антиутопия

Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..

публикувано на 24.02.25 в 10:30