Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любовта, любовта е по-хубава от всичко на земята…

| обновено на 19.01.18 в 13:01 БНР Новини
6
фотоколаж: Даниела Манолова по илюстрацията на Джеси Кинг от 1900
Така пее рибарят в изпълнението на Ненчо Балабанов, когато отхвърлената му и прогонена душа се опитва да го изкуши с най-съблазнителните съкровища, които успява да намери по време на своето самотно скиталчество по света с цел да бъде допусната отново до тялото.

Сборникът с приказки Къщата на наровете излиза през"Рибарят и неговата душа" е последната приказка на Оскар Уайлд от втория му сборник с приказки, издаден през 1891 и озаглавен "Къщата на наровете" (A House of Pomegranates). Това е една много специална приказка, отдалечена от това, което днес смятаме за традиционна приказка за деца. И тази, както и останалите приказки от сборника, например "Рожденият ден на инфантата", не само има трагична развръзка, нещо не особено необикновено в света на приказките, но е и мрачна, недетска, носеща  характерната за този  изключителен разказвач "нотка на гибелта". И в същото време това е една прекрасна приказка с необикновено живописен език, драматична история с много перипетии, стряскаща задълбоченост на поуките и скъпоценно основно послание, което й гарантира вечна актуалност и необозрим хоризонт за интерпретации. Абсолютната красота означава различност.

Морският свят и драматичните любовни страсти в тази приказка, освен с "Малката русалка" и "Сянката" на Ханс Кристиян Андерсен, се свързват по любопитен начин и с реално съществуващи личности от края на 19 век. Оскар Уайлд посвещава приказката "Рибарят и неговата душа"  на Алис Хайне, принцеса на Монако и втора съпруга на принц Алберт Първи на Монако, известен с морските си експедиции и океанографските си интереси. Докато съпругът прекарвал месеци в изследвания и пътувания по море, принцеса Алис насочила енергията си към превръщането на Монако в един от големите културни центрове на Европа с опера, театър и балет под ръководството на прочутия руски импресарио Сергей Дягилев.  Вкусът на принцесата към операта е бил изключително силен и допълнително нажежен от емоционалната й привързаност към композитора Айсидор де Лара, автор на 13 опери. Поп операта на Минко Ламбов по либрето на Ана Топалова е първата в света интерпретация на приказката в тази жанрова форма и парадоксално завършва историята за връзката на този текст с любовта към операта, заложена още в мига на неговото раждане.

Алис Хайне и Оскар Уайлд

Нашата поп опера заради формата на излъчване придоби аудио физиономията на сериал в 7 епизода. Ключът поп опера дава възможност за лекота и вълшебство в интерпретацията, игра и фантазия в заплетения драматизъм, омекотяване на тъмната 'нотка на гибел', лесна, увличаща и бърза комуникация. Зад това аудио произведение стои един дълго работен и изключително успешен мега спектакъл, състоял се на 19 май 2015 г. в зала 1 на НДК с диригент Кирил Ламбов, в който взимат участие оперни и поп изпълнители, обединени от симфоничен оркестър, поп рок бенд и хор. Радиоверсията се облегна на тези вече проверени посоки, и най-вече на мощната и разнообразна повествователна сила на музиката на Минко Ламбов, но осъществи и своите специфично аудиофонични  решения. Радио адаптацията напусна концертно-сценичното пространство, за да изследва омагьосващия свят на Оскар Уайлд във всичките му пластично-звукови и ритмично-емоционални нюанси.

В продукцията на Радиотеатъра участват Красимир Първанов като Разказвача, Ненчо Балабанов в ролята на Рибаря, Весела Бонева като Русалката, Стефан Владимиров като Отеца, Ана Топалова като младата магьосница, Марияна Добрева Велева като Душата, Джони Илиев в ролята на Дявола и още много гласове.
Изпълнението на цигулка в епизод 3 е на Светлин Русев.  
Музика: Минко Ламбов. Постпродукция: Минко Ламбов.










Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00