Турският външен министър Мевлюд Чавушоглу призова Русия и Иран да изпълнят задълженията си като страни-гаранти по процеса от Астана и да спрат настъплението на сирийската армия срещу бунтовниците в провинция Идлиб.
Чавушоглу отговаряше на въпроси в студио на държавната Анадолска агенция. Вчера вечерта Министерството на външните работи в Анкара извика посланиците на двете страни, за да изрази пред тях безпокойството си от настъплението на правителствените части в Сирия.
Провинция Идлиб е последният останал голям бастион на въоръжената опозиция и в него се предвиждаше създаване на зона за прекратяване на огъня. По думите на турския външен министър под претекст за борба с групите, свързани с "Ал Кайда", властта в Дамаск нанася удари и срещу други въоръжени организации и цивилни. Чавушоглу напомни, че в края на месеца в Сочи ще се проведе среща за национален диалог в Сирия и действията на Башар Асад могат да засегнат негативно политическото решение на конфликта. Турция е гарант на т. нар. „умерена опозиция“.
Турският първи дипломат потвърди позицията на страната, че тя няма да приеме участие на кюрдските групи в преговорите в Сочи. Вчера в своя реч президентът Реджеб Ердоган заяви, че Турция ще завърши в кюрдските кантони Африн и Мандибж започнатото през 2016 г. с военната операция „Щитът на Ефрат“.
Чавушоглу изтъкна, че ако Съединените щати не поправят грешките си, отношенията между Анкара и Вашингтон може да претърпят нови щети. Така той коментира американското нежелание да екстрадира духовника Фетхуллах Гюлен и подкрепата за сирийските кюрдски Сили за народна защита.
Турският външен министър заяви, че трябва да бъде отворена „нова глава“ в отношенията с ЕС и призова за въвеждане на безвизово пътуване за турците в съответствие с бежанското споразумение от март 2016 г. Чавушоглу изтъкна, че напоследък се наблюдава положителен подход от Европейския съюз, което позволява намаляване на споровете. Той добави, че страните се нуждаят от позитивна атмосфера и Турция желае това.
Мевлюд Чавушоглу обяви, че на 21 януари ще посети Багдад и Турция ще предложи посредничество в споровете на централното правителство с Кюрдския автономен регион.
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg