Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Един мандат, един закон

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Тези дни министър даде дефиниция на нормалния демократичен процес – спечелете изборите, сменете законите и управлявайте. Съветът е към непарламентарно протестиращи български граждани. Теоретично това означава на всеки четири години да имаме нови закони, съобразени с нуждите на електоралния победител. При по-стабилно партийно строителство може и на осем. България е най-бедната и най-корумпираната страна на континента. Не го казвам аз. Но пък на всяка четирилетка е законово обновяема. Тоест най-динамичната поне по отношение на нормативното върховенство.
Два милиона българи избягаха в държави, където законите са столетни. В Англия има и петстотинлетни.
След тази своебразно мисловна демонстрация на висшия ни политически клир, човек започва да се досеща, че страната ни е взета на откупка. Който печели, сменя обществената устойчивост по лични, приятелски и роднински необходимости, с хоризонт един мандат. Както се казва, за собствена стопанска сметка. Всеки следващ е бонус. Това у нас този висш политически клир нарича демокрация. (Още чуйте в звуковия файл).




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Динев

Ивайло Динев: Твърде цинично гледаме на развитието на България след 1989 година

За фарса и победата на гражданското общество – коментар в "Terra Култура" на политолога Ивайло Динев . Повод за разговора е равносметката, че четири поколения на Прехода със своето крайно недоволство излизаха на улиците, за да предизвикат политическа и обществена промяна. Годините на големите граждански протести са 1990-та, 1997-ма, 2013-та..

публикувано на 18.11.24 в 16:25

Кой ще ни даде пари?!

Няма как да не сте чули по радиото, че в Конституционния съд са подадени две жалби от политически сили във връзка с нарушения на изборите (българските, да не стане някоя международна грешка!), които тъкмо отминаха, дето има една дума, още са топли.  В неделя от 19 часа в "Голямата къща на смешните хора" бистрихме тази ситуация. Понеже сме хора..

публикувано на 18.11.24 в 16:10

Архивите са живи: След Берлинската стена – 35 години по-късно

Берлин може да се окаже онова огледало на Европа, към което е добре да поглеждаме и днес. Нека опитаме да си представим какво ще отразява това огледало след години.   Архивите оживяват в "Terra Култура". След Берлинската стена, 35 години по-късно, слушаме откъси от три речи на важни личности – Джон Кенеди през 1963 г., Вили Бранд през 1989 г...

публикувано на 18.11.24 в 16:04

На гости в село Ковачица

Село Ковачица се намира в община Лом и в него живеят около хиляда човека. На 4 километра от селото е брега на река Дунав. Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района на селото се заселили бежанци от Чипровци. Те се спуснали с лодки и салове по река Тимок, а след това по течението на Дунава и се установили на брега..

публикувано на 18.11.24 в 15:20