Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безкраят на едно ограбване

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Правителството обяви, че ще поиска от ЕК да се ускори работата по прекратяването на двата договора за изкупуване на тока от т. нар. Американски централи в района на Марица-Изток. Разбира се, ще се изплатят компенсации на производителя.
А защо не обратното?
Договорът за тези централи подписва кабинетът на Иван Костов на 13 юни 2001 г. Четири дни преди избори, очевадно обречени за дотогава управляващите. Според този документ държавата изкупува електроенергията на каквито си поискат производителите цени. Държавата ще плати и пусковите разходи и реално няма да има никакви лостове за промяна на търговските взаимоотношения. Ако централите решат да инвестират, това няма да става за сметка на печалбите им. Така едното дружество продава ток четири пъти по-скъп от този на Козлодуй. Другото - шест. Повтарям - българският гражданин плаща от 4 до 6 пъти по скъп ток подир един подпис на добре облажили се управляващи. Важното е, че няма корупция. Самите централи след серия продажби доскоро бяха офшорки от о. Мавриций. Казвам доскоро, защото нито договорът на кабинета Костов, нито последващи стъпки на кръга Марица-Изток и приятели все не са официално огласени. Т.е. сигурно има нещо за криене.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виенски бал 2025 в София

Проф. Румен и Мария Нейкови: Всичко е валс

Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..

публикувано на 24.02.25 в 16:41

Импулсът в мен: Вреден ли е смартфонът

Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..

публикувано на 24.02.25 в 15:26

Боровинки под Балкана

Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..

публикувано на 24.02.25 в 14:45

Архитектурата е неизбежна: Защо критиката е от съществено значение?

В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..

обновено на 24.02.25 в 10:56

Утопията е антиутопия

Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..

публикувано на 24.02.25 в 10:30