Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Заплакала е гората, уж

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Парламентарното мнозинство внесе проектопоправки в Закона за горите. Според избраниците ни, ски пистите, влековете, лифтовете и станциите ще се изграждат без да се изменя статута на земята. Т.е., на хартия тя остава като част от горския фонд. Само че без дървета.
По този начин държавата опрощава и две такси. Досега за промяна на статута в бюджета, който трябва да обслужва всички ни, влизаха от 1000 до 2000 лв. на декар. После се плаща и т.нар. такса за компенсаторно залесяване, защото в замяна на унищожената гора, която според лековерните българи все още е общо национално богатство, се насаждат нови масиви.
Според проектопоправките, заменките при които „нашите хора” добиха стотици декари народна гора, най-накрая ще започнат да носят и големите пари. Новодобитите от наредени българи вековни природни дарове влизат вече в обръщение и като инвестиционни имоти. Строителство ще има, но нарушение няма, защото няма промяна на предназначението на терените. Законът ще пази.
Преди време скандалът с тези заменки стигна до Брюксел. Управниците признаха, че са извършили неправомерна държавна помощ на правомерни почитатели и помагачи. От Еврокомисията очакват тези сделки да бъдат развалени или за терените да бъде доплатено от новите им собственици. Ще чакат. Защото гора на хартия ще има. А хартията търпи всичко. Още повече, че се прави от гората.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Станчов

Снежина Мечева: Заветът на Иван Станчов и българското самосъзнание в чужбина

Разговор със Снежина Мечева – дългогодишен директор на Българското училище "Иван Станчов" към Българското посолство в Лондон по повод издаването на специална брошура, посветена на делото на големия български дипломат и филантроп Иван Станчов. Мечева, съосновател на Асоциа а цията на българските училища в чужбина , припознава като своя..

публикувано на 11.07.24 в 13:17
Кънчо Стойчев

Кънчо Стойчев: Смислено, работещо, действено правителство в тази обстановка не е възможно

За зациклянето в българската политическа система, което обещава нови избори – разговор в "Нашият ден" със социолога Кънчо Стойчев . Шанс за положителна промяна в настоящата политическа обстановка няма, смята Стойчев. " В демократичната система основният играч са политическите партии, но нашите не са на висотата на историческия момент и на..

публикувано на 11.07.24 в 10:02

Нуждите на технологичното предприемачество у нас

Как могат да бъдат подкрепени младите хора, които имат интерес към технологичното предприемачество в България, и защо това е важно? Доц. д-р Петко Руско в, преподавател по технологично предприемачество във Факултета по математика и информатика на Софийския университет, консултатнт и ментор,  разказва в "Нашият ден" за класа по технологично..

публикувано на 11.07.24 в 09:22

BreastНelp Summer Talks – информационна среща за пациенти с рак на гърдата

Онлайн приложението BreastHelp предлага възможност за бърза и ефективна телеконсултация с водещи специалисти, както и възможността за запазване на час за преглед или образно изследване онлайн. Приложението предлага и отговори на най-често задаваните въпроси за рака на гърдата. Д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на..

публикувано на 10.07.24 в 14:33

Силни и слаби страни на здравния туризъм у нас

Балканите стават все по-притегателна дестинация за медицинския туризъм, а България привлича 50 000 здравни туристи годишно – коментар в Lege Artis на Петър Галев от CredoWeb. Според чуждите платформи, върху които се базира статистиката, България привлича чуждестранни пациенти с големия брой здравни заведения – най-много на глава от..

публикувано на 10.07.24 в 13:45