Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трима победители в конкурса за нов исторически роман

БНР Новини
Снимка: pixabay.com

От 7 март, 15 часа и 15 минути в интернет съществува платформа, на която могат да бъдат качени в електронен вариант произведенията на всеки български автор, от там да бъдат закупени и четени от българите в цял свят. Това беше първата новина, която научиха издателите, писателите и журналистите, поканени в галерия „Средец” на церемония по връчването на наградата в конкурса за исторически роман на издателство „Лексикон”. От присъстващите се изискваше доста търпение, докато научат стриктно пазената тайна – първа награда не се присъжда, защото никой не е събрал  нужното количество точки. Сумата от 10000 лв. се разпределя между три романа, имената на поощрените станаха известни едва в края на церемонията след публичното отваряне на пликовете, които авторите са запечатали при изпращането на ръкописите. 


Вие обаче ги научавате веднага:
1. Веселин Стефанов Тамахкяров с работно заглавие на ръкописа „Тайният приятел на Каравелова”;
2. Елина Теодорова Лакова с работно заглавие на ръкописа „Феликс дьо Караман”;
3. Лилия Петрова Старева с работно заглавие на ръкописа „Разполовени”;

Журито, с изключение на Младен Влашки, присъстваше в пълен състав: Алек Попов, Деян Енев, Здравка Евтимова и Недялко Славов. Централно място в церемонията заемаше създателят на издателството, на новата платформа и на конкурса за исторически роман д-р Йордан Антов, а водещ беше Руси Чанев, който се постара да внесе подходяща доза настроение и историчност... Още два романа, освен наградените, ще бъдат издадени, съобщи Йордан Антов. Обявен е и следващият конкурс, който включва периода след 9 септември 1944 г. Получен е и първият ръкопис за конкурса – той е пристигнал от Кърджали и е завещан от баща на дъщеря, за да бъде издаден след смъртта му.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Арсов и София Бобчева

Бебе на борда на Народния театър

На 13 и 14 септември в Народния театър "Иван Вазов" на камерна сцена са премиерните спектакли на "Бебе на борда" от Кристофър Дюранг . Режисьор на представлението е Василена Радева. То се реализира по програмата "Театър+". Кристофър Дюранг умее да разкрива болката и гнева емоционално и изтънчено. Той е сред най-забавните съвременни комедиографи..

публикувано на 12.09.24 в 14:45
Або Славчев и Неда Узунколева

За книгите, поколенческите различия, света на 90-те години и света на ХХ век

В разгара на софийската Алея на книгата в "Нашият ден" разговаряме с Неда Узунколева , автор на романа "Днес не ми се излиза" , носител на Наградата "Южна пролет", както и с Або Славчев , писател, редактор, радиоводещ – за  книгите, поколенческите различия, света на 90-те години, и света на XXI век. Радослав Бимбалов: Много важно е да..

публикувано на 12.09.24 в 11:14

Радослав Бимбалов: Много важно е да признаем злото в себе си, за да го победим

Един роман, в който Бог се обръща към човека. Сюжет, който рисува една антиутопична картина за бъдещето, но говори за днес – за всички болни теми на времето, в което живеем. В "Нашият ден" Радослав Бимбалов представя своя роман "Ти, подобие мое" , който вече може да бъде намерен на Алея на книгата. Оруел написва антиутопията "1984" през..

публикувано на 12.09.24 в 10:33

Алея на книгата приютява Първия фестивал на нехудожествената литература

В рамките на Алеята на книгата в събота и неделя ще се проведе пилотното издание на фестивала за нехудожествена литература "Наука, изкуство и култура" . Димитър Илиев , издател, член на УС на АБК запознава слушателите на "Нашият ден" с изготвената програма. Фестивалът ще се проведе в пет тематични сесии , всяка от които с двучасова..

публикувано на 12.09.24 в 09:57

Дигиталната зависимост – реална опасност за децата

В своята книга "Дигитални зомбита" Силвия Ненова търси отговори на въпросите, които много от съвременните родители си задават, свързани с присъствието на децата ни в дигиталния свят. "Живеем в нов дигитален свят и трябва да се откажем от някои стари мисловни модели– казва Силвия Ненова– Децата ни наистина са нови, не само, защото се раждат..

публикувано на 12.09.24 в 08:05