Много туристи и изобщо хора, които по някаква причина са посетили България, остават доста изумени от богатото историческо наследство тук, за което твърде малко се знае по света… Изключвам пътешествениците, историците, археолозите и другите учени. Това е била основната причина, която е накарала двама наши известни историци да обиколят няколко източни държави и Франция, и Белгия (засега) с единствената мисия – да популяризират историческото наследство и култура в чужбина. Професорите Пламен Павлов и Николай Овчаров представиха България и четоха своите лекции в Молдова, Русия, Армения, а след това и в Белгия, и Франция.
Удовлетворени от своите пътувания двамата историци замислят продължение на тяхната „Мисия България“ в други държави и на други континенти… Досега имат благословията и на Министерството на външните работи и на Министерството на културата, тъй като някои идеи не могат без държавна подкрепа, както каза проф. Овчаров. Нека чуем за неговите нови идеи за „Мисия България“, която според него трябва да прерасне в сдружение или неправителствена организация, да привлече повече хора и да популяризира почти непрестанно българската история и култура по света.
В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..
В края на една година, преминала в сякаш непрестанно увеличаващата се агресия, търсим причините за нея и за онова, което се случва в обществото ни. В "Нашият ден" разговаряме с експерта от Центъра за изследване на демокрацията Тихомир Безлов . По думите на госта Европа се намира в политическа криза на фона на най-голямата война след..
Насочваме внимание към живота на мигрантите в България в Международния ден на мигрантите. В "Нашият ден" чуваме гласа на Бисрат Можо , имигрант от етиопски произход, с когото говорим за чувството на безопасност, за толерантността и дискриминацията в обществото ни. Бисрат живее нормално, общува с образовани и добронамерени хора и..
Д-р Лъчезар Томов , преподавател по информатика, информационни технологии и история на науката в Нов български университет, човек с дългогодишен опит като учител в българското средно училище и баща на 16-годишната Ема, разказва в "Нашият ден" за проблемите на средното ни образование , пречупени през случки от битието му на родител. Защо..
В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg