Около 90 фотоплатна в градинката на „Кристал“ разкриват различни детайли от София още от времето преди да стане столица, та чак до днес… Авторът на фотоизложбата Иван Шишиев вижда София по по-различен начин – за разлика от някои жители на столицата, които виждат в нея един сивкав, скучен град с дупки по улиците и мръсни малки улички из кварталите... Според него това не е така – София не е красив град, той е ужасно красив град, смята той.
И въпреки това твърдение, от неговите фотоси „стърчат“ кабели около панелните блокове, млади хора се усмихват и прегръщат над огромни локви, а дупките по улиците са безброй.
Фотосите на Иван са резултат не само на невероятната му впечатлителност, но и на основното му познаване на историята н града. Той може да отговори на почти всеки въпрос какво е имало на различни места из града. Така например на мястото на днешното централно училище до църквата „Св. Седмочисленици“ преди около 100 години са били Халите на София, т. е. някакъв голям покрит пазар се е намирал там.
Иван снима също така и съвременните сгради, но за някои от тях е на особено мнение, особено за онези, които са били набързо построени и не се вписват в общия дух на града.
Изглежда София вече може да бъде сравнявана с други столици по посещаемост… или не… „Никой град не може да бъде сравняван с друг“, казва Иван.
Иван Шишиев е богослов, а в момента е библиотекар в самия център на града. Благодарение на собствената си вяра, през летните месеци той е водач на поклонническите преходи из дебрите на Софийската Света гора и най-вече на „малкото камино“ - пътят „Рилският чудотворец“ от София до Рилския манастир…
Житейският маршрут на Иван Шишиев е от единия край на София – кв. „Люлин“, през центъра, до другия – Панчарево и това е и през четирите сезона. Без да се забравят и планинските маршрути през Витоша, та чак до Рилския манастир…
В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..
В края на една година, преминала в сякаш непрестанно увеличаващата се агресия, търсим причините за нея и за онова, което се случва в обществото ни. В "Нашият ден" разговаряме с експерта от Центъра за изследване на демокрацията Тихомир Безлов . По думите на госта Европа се намира в политическа криза на фона на най-голямата война след..
Насочваме внимание към живота на мигрантите в България в Международния ден на мигрантите. В "Нашият ден" чуваме гласа на Бисрат Можо , имигрант от етиопски произход, с когото говорим за чувството на безопасност, за толерантността и дискриминацията в обществото ни. Бисрат живее нормално, общува с образовани и добронамерени хора и..
Д-р Лъчезар Томов , преподавател по информатика, информационни технологии и история на науката в Нов български университет, човек с дългогодишен опит като учител в българското средно училище и баща на 16-годишната Ема, разказва в "Нашият ден" за проблемите на средното ни образование , пречупени през случки от битието му на родител. Защо..
В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg