Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Географската карта разказва: Дарението на д-р Симеон Симов от карти и атласи в Централния държавен архив

СнимкаЕдно щедро дарение от карти и атласи в Централния държавен архив допринася да знаем повече за България, за нейното място през вековете и за взаимоотношенията с другите страни на Стария континент. Дарението е на д-р Симеон Симов, лекар по професия и почитател на старинните издания – карти, книги и атласи. С огромна любов и всеотдайност той издирва, откупува, събира и създава изключителна колекция от документи. А благодарение на родолюбивия му жест, страната ни притежава изключително географско и културно-историческо богатство.

Някогашните картографи оставят безценни сведения, понякога и под необичайна форма. Сега може да изглежда странно, но в миналото са правени и карти на Европа като императрица, карта на света като тялото на Исус Христос. Има ли я България върху тези уникални карти и, ако е нанесена, къде точно се намира? Ще влезем в Централния държавен архив, за да се потопим в необятния свят на познанието, да научим повече, например, за Ебсторската карта, дело на Гервасий. Но кой самият е той? Ще усетим полъха на времето и в разказа за Петър Богдан, мащабна личност, надскочила епохата. Ще поговорим за приноса на дарителя д-р Симеон Симов, за мястото и ролята на България в развитието на Европа през вековете, за удивителните карти, дело на известни европейски династии картографи, издатели, гравьори, чиито творби са истински произведения на изкуството…

Ще чуем Димитър Стоименов от дирекция „Публичност на архивите“ в Централния държавен архив, проф. Йордан Табов от Института по математика и информатика при БАН, както и проф. д-р инж. Теменужка Бандрова, преподавател в катедра „Фотограметрия и картография“, ръководител на Лабораторията по география в Геодезическия факултет на Университета по архитектура, строителство и геодезия.


ВИЖТЕ ОЩЕ
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18
Орхидея Палешников серапиас (снимка Теменужка Минева, група

Орхидеите в България: Епизод 4 – Разпространение и уязвимост

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 25.07.24 в 16:15

Илия Бешков, мъдрецът наивник

На 24 юли 1901 г. е роден един от най-забележителните творци в българската култура – художникът Илия Бешков. Художник, но и майстор на словото, и музикант, и философ; един от българите с най-разностранни таланти, както пише за него Иво Милев в своята биография за него. Аз бих добавил: мъдрец, но наивен мъдрец, тъй като дълго време отдава на..

публикувано на 24.07.24 в 17:20