Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За счетоводството като медицина

БНР Новини
Снимка: архив

Преди две седмици, слушатели на програма „Христо Ботев”, по същото време коментирахме министерският проект за нов стандарт за финансово управление. Задължителен за държавните болници. Препоръчителен за общинските. Предположихме, че опитът на принципала да напомни за себе си не само като роднинско-приятелско сдружение ще срещне отпор у практикуващите специалисти. Които не са експерти, завеждащи отдели, обикновени и главни директори, че и по-нагоре, което у нас често практически се приравнява на неуспели професионалисти. Отпорът беше срещнат.
Вместо да търси път за промяна на пътековото здравеопазване, което е основата и за корупцията, и неефективността в бранша, предложителите се опитаха да го затвърдят. По-точно да затвърдят държавните и по презумпция и общински болници като търговски дружества, които трябва да представят годишна бизнес програма. Нелечебни планови, обусловени от регионални, демографски, социални и т.н. фактори, некадрови прогнози, а бизнес план.
Самата сегашна здравна система симулира фиктивни лечебни отчети, ненужни, понякога опасни за пациента интервенции, оскъпени медикаменти, документално номадство на лесно хабилитиращи се специалисти и т.н., и т.н.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обезщетяване на собственици на одържавени имоти

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..

публикувано на 21.02.25 в 14:45

Музика, храна и талант: Пътят на един афганистанец в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..

обновено на 21.02.25 в 13:47

Кралят е жив!

В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..

публикувано на 21.02.25 в 13:10

Измененията в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие – последици

До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти? Какъв е казусът на Кирил Киров , собственик на имоти около..

публикувано на 21.02.25 в 12:45

Екскурзоводът – разказвач на истории и пазител на традиции

На 21 февруари светът отбелязва Международния ден на екскурзовода – професия, която има ключова роля в опазването и популяризирането на културното наследство. По този повод разговаряме с Румяна Титерякова , дългогодишен екскурзовод и преподавател в Пловдивския университет, за предизвикателствата пред професията и необходимостта от баланс между..

обновено на 21.02.25 в 12:37