Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Между екшъна и новините… изберете сами

БНР Новини
Схемата е до болка позната и започва с обаждане по стационарния телефон
Снимка: БГНЕС

Омръзна ми, но се налага пак да повдигна темата. Полицията в Шумен издирва телефонен измамник, който взел 45 хил. лв. от 80-годишна жена. Схемата е позната и започва с телефонно обаждане по стационарния телефон. Обаждащият се представя  за  полицай и вкарва възрастната дама в екшън по залавяне на престъпник. Госпожата получава уверение, че ако акцията е успешна, тя ще получи доживотно увеличение на пенсията. Мъжът оставя телефон за  връзка – 08 112, жената се сеща да звъни, но без успех. Ами, разбира се, защото просто няма такъв телефон  И въпреки това малко по-късно й се обажда друг мъж, който иска от нея 20 000 лева, за да не пострадат тя и близките й. После пак се обажда псевдо полицаят… И така докато 80 годишната жена не оставя  пред вратата на своето жилище въпросните 45 хиляди лева и златните си накити. Няколко часа по-късно възрастната жена разбира, че е измамена и хуква към полицията, откъдето в момента издирват парите й и е образувано досъдебно производство  по някой си член.
Така. Налага се пак да повторя, че случай в историята на полицията, в който някой полицай да се обади по телефона  на  обикновен гражданин и да го покани да участва в схема по залавянето на престъпник не съществува, защото не е ПРОФЕСИОНАЛНО.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лабораторията за слава FameLab" – най-големият конкурс по комуникация на науката в света

След пет подборни кръга из страната и дори на остров Ливингстън на 11 май (неделя) в "София Тех Парк" ще се състои закриващото събитие на XV Фестивал на науката, в което 12-те финалисти ще разкажат своите триминутни истории от различни научни области.  Един от участниците ще представи България на международния финал на конкурса..

публикувано на 08.05.25 в 11:45
Вилхелм Кайтел подписва капитулацията на Германия

В Деня на победата: Между историческата истина и манипулацията

8 май е Денят на победата във Втората световна война. За историческата истина и манипулативните замени в историята в "Нашият ден" разговаряме с учителя по история Емил Джасим . Разговорът започва с представяне на историческите факти, свързани с днешната дата. Първият договор за капитулация на нацистка Германия е подписан на 6 срещу 7 май 1945..

публикувано на 08.05.25 в 10:02

Започва Фестивалът на науката

Международната година на квантовите науки и технологии и на опазването на ледниците, 150 години от създаването на Международното бюро за мерки и теглилки в Париж, 120 години от откритието на млечнокиселата бактерия от българския учен д-р Стамен Григоров и 100 години от създаване на специалност География в Софийския университет – това са само част..

публикувано на 08.05.25 в 09:32

Съвременната медицина срещу имунния дефицит – новите възможности

През последните години все по-често се диагностицират случаи на имунен дефицит – състояние, при което имунната система не функционира ефективно. Според д-р Петя Янкова , клиничен имунолог, това не е непременно знак за по-голяма заболеваемост, а за напредъка на медицината, който позволява откриването на тези иначе редки и често генетично..

публикувано на 08.05.25 в 08:10

Церебралната атрофия – заболяванията, скрити зад този термин: лечение и перспективи

Церебрална атрофия – кои заболявания се крият зад този термин, какво е лечението и какви са перспективите пред лекарите и пациентите? За тайните на мозъка в Lege Artis разговаряме с невролога д-р Нейко Нейков. Церебралната атрофия, по думите на д-р Нейков, е нормален процес, свързан със загубата на неврони. Усъвършенстването на мозъка..

публикувано на 07.05.25 в 12:35