Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След повече от четвърт век Вагнеровият „Лоенгрин“ се завърна в „Ла Моне“

БНР Новини
6
Снимка: Baus

Кореспондентът на „Неделен следобед“ в Белгия – Милен Венков, споделя впечатленията си от новата постановка на една от най-обичаните и най-често представяни Вагнерови романтични опери в Брюксел. Главният диригент на Кралския театър „Ла Моне“ – Ален Айтиноглу, е осъществил музикалното ръководство, сценичната реализация е била на французина Оливие Пи, декорът и костюмите – на Пиер-Андре Вайц. Веднага след премиерата на 19 април представители на белгийската критика отбелязаха, че Айтиноглу и Пи „са се справили превъзходно с Вагнер“, но според нашия кореспондент решението на Оливие Пи е доста спорно:
„Когато завесата се вдигна, се озовахме сред разрушения Берлин през 1945 година: войната е загубена, немската столица е срината от бомбите. Масивният, метален декор изобразява полуразрушен, изгорял театър, в чиито кулиси са складирани оцелелите прашни реликви на немската романтична култура – сред тях виждаме бюстовете на Гьоте и Бетовен. Наоколо всичко е в пепел и развалини. На този фон и в съответния исторически контекст е поместена борбата за престола на Брабант... Телрамунд и Ортруд се представени като нацисти, чиито съмишленици продължават борбата дори след края на войната. Лоенгрин и Телрамунд решават спора си не в дуел, а на шахматната дъска, докато същинската битка е между техните привърженици. В дългия хор на процесията на Елза към катедралата жените си подават кофи, пълни с отломки от разрушените сгради – доста неуместна гледка, в която музиката не се вписва по никакъв начин... Сцената, в която Елза все пак задава фаталния въпрос за самоличността на Лоенгрин, се развива многозначително сред бюстовете на Гьоте, Шилер и Бетовен. На финала няма надежда за спасение – в лицето на новия владетел на Брабант виждаме трупа на убития престолонаследник Готфрид. Концепцията на Оливие Пи и подходът му към операта на Вагнер не се понравиха на всички зрители и наред с овациите след финала в залата се чуха и освирквания за френския режисьор...“.

Заедно с публиката от Брюксел, Милен Венков обаче много е харесал музикалната реализация на „Лоенгрин“ със солисти „на изключително високо ниво“. Подробностите можете да научите от звуковия файл.



Снимки в галерията: Baus

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Музикална магия" – национално турне на Плевенската филхармония с маестро Йордан Камджалов на Южното Черноморие

Националното турне "Музикална магия" на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов със солист Атанас Маринов продължава с концерти в района на южното Черноморие. Обичаните музикантите ще гостуват в Созопол, Карнобат, Бургас и Несебър. Програмата на концертите включва произведения от бележити композитори като Панчо Владигеров,..

публикувано на 22.07.24 в 16:45

50 банди ще озвездят фестивала за рок и метъл Hills Of Rock

Eха! Защо не съм при вас в прохладен Балчик! Но-о-о-о... ще бъде горещо, ама много горещо в мош-пита и се налага да приключа с подготвителните дейности и да приведа в абсолютна готовност пълното бойно снаряжение, защото над 50 банди – все актуални имена, ще озвездят трите сцени, на които ще разгърне най-големият български фестивал за рок и метъл..

публикувано на 22.07.24 в 15:47

С клавирно дуо започна 15-ото издание на "Дни на класиката" в Балчик

Балчик се превърна в център на културния живот с две значими събития – Седмицата на италианската култура и фестивала "Дни на класиката" . В неделя бе открита "Седмицата на италианската култура", а в събота започна едно от най-чаканите събития в града – "Дните на класиката". Сава Тихолов , началник отдел "Култура, протокол и връзки с обществеността" в..

обновено на 22.07.24 в 09:56

Вечер с ролите на Катя Попова

На 21 януари 2024 г. се навършиха 100 години от рождението на една велика българка, която има кратък но впечатляващ живот с множество изяви у нас и по световните оперни сцени; наричана от италианската преса "българската Тебалди" – Катя Попова. Родена в Плевен, но покорила сърцата на любители и професионалисти в най-големите оперни театри и концертни зали..

публикувано на 20.07.24 в 08:10

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 юли 2024 г.

16 юли Свири Филхармонията на Осло с диригент Клаус Макела. 3.00 часа – Джулия Пери (1924-1979), Кратка пиеса за малък оркестър. 3.09 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Концерт за виолончело № 1 в Ми бемол мажор, оп. 107. Солист: Сол Габета (виолончело). 3.38 часа – Петерис Васкс (р.1946), Gramata cellam (The Book) – втора част, Долчисимо. Изпълнява..

публикувано на 15.07.24 в 10:34