Поредните проекти за промяна в Закона за туризма, внесени от съответното министерство, предвиждат да се създаде специално звено, което да следи за качеството. В момента за това следят поне дузина органи – и здравни, и финансови, и полицейски, и потребителски. Вицепремиер прави кампании. Още една структура, наред с всичко вменено ѝ като задължения, значи и още една възможност за затихване строгостта на тези проверки. Защото всеки контролиращ е жив човек. С нужди и изисквания. Но това, според мен, е маловажна тема, защото у нас, според много високи законотворчески, изпълнителски и съдебни нива, корупцията е епизодична и на много ниско ниво. В случая е важното и самото министерство да се включи в това нямане. За сметка, дано греша, на някакво конкретно имане на овластените контролници. Които ще работят превантивно. Интересно по какви критерии.
Сега в туризма има 190 сдружения. 190. Браншови, продуктови, професионални. Промените предлагат те да се преформатират в местни, регионални и национални и да имат правото да участват само в една национално представена организация. Логиката говори, че така ще се подобри комуникацията с държавата. Но в предложенията е записано, че тези национални сдружения ще се признават с решение на правителството, разбира се, по предложение на туристическия министър за срок от 4 години. Т.е. нещо като атестация за сговорчивост с ресорните началници.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg