Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Ренесанса до днес: Как се раздели знанието и как да го обединим

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

Снимка: Национален природонаучен музей/Боряна Пандова

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре – френски математик, учен и философ, който е застъпник на идеята, че хората на науката трябва да изучават и култивират интерес към езици и литература.

Един от основните организатори на конференцията, д-р Лъчезар Томов, преподавател по информатика, информационни технологии и история на науката в НБУ, разказа за концепцията на форума и за значимостта на взаимодействието между различните научни дисциплини. В интервю за "Нашият ден" той споделя своите виждания за интеграцията на природните и хуманитарните науки, както и за историческия контекст на това разделение.

"Ричард Файман казва, че природата е една и в нея разделения като нашите просто не съществуват – те са човешки фикции", коментира д-р Томов. "Аз самият съм завършил класическа гимназия и винаги съм имал интерес и към философията. В миналото образованието е било единно – в Древна Елада всички науки са били свързани. Това разделение, което наблюдаваме днес, идва по-късно, след Ренесанса."

Тази конференция цели да обедини учени от различни области, които да представят своите изследвания и да дискутират как природните и хуманитарните науки могат да се обогатяват взаимно. Темите обхващат широк спектър – от философски въпроси и история на науката до съвременни иновации в технологиите и тяхното влияние върху обществото.

Събитието предлага възможност за преосмисляне на съвременното образование и научни изследвания в светлината на единния подход към знанието, подчертавайки значимостта на връзките между различните дисциплини. Конференцията ще съчетае почитта към наследството на велики умове като Анри Поанкаре с насоченост към бъдещето на науката и нейното място в глобалното общество.

Чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отговорността да бъдеш наследник на Васил Левски

Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...

публикувано на 06.02.25 в 10:14

Акъл за всички

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане.  Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин.  Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..

публикувано на 05.02.25 в 16:45
д-р Цветеслава Гълъбова

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..

обновено на 05.02.25 в 13:33

Открито заседание по сигнал за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето

Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...

публикувано на 05.02.25 в 12:47
Доц. Жана Попова

Училищните медии на фокус: Академична инициатива обединява младите журналисти

Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..

обновено на 05.02.25 в 11:57