Турският президент Реджеп Ердоган заяви късно в неделя, че следи въпроса за съдбата на изчезналия опозиционен саудитски журналист Джамал Хашоги. По думите му продължават следствените действия кой е влязъл и излязъл от саудитското консулство в Истанбул и летището на града.
Предварителните данни на полицията са, че Джамал Хашоги е бил убит в саудитското консулство в Истанбул, като покушението е било предварително подготвено, след което тялото е било изнесено от дипломатическата мисия, съобщи Ройтерс, позовавайки се на полицейски източник.
Ясин Актай, главен съветник на председателя на управляващата Партия на справедливостта и развитието и президент на страната - Реджеп Ердоган, заяви, че наличните до момента данни сочат за убийство.
Според полицията в града изчезналият журналист е влязъл, но не е напускал дипломатическия комплекс. Хашоги влиза там на 2 октомври за оформяне на документи и оттогава е в неизвестност. Турски медии цитират източници в силите за сигурност, според които 15 саудитски граждани, долетели с два самолета, са били в сградата на консулството по време на изчезването на журналиста. Малко след това всички те са напуснали Турция.
Саудитска Арабия отхвърли обвиненията в убийство и ги нарече „безпочвени“.
Вчера говорителят на Партията на справедливостта и развитието Йомер Челик заяви, че ситуацията около изчезналия журналист и кой е отговорен за това ще бъдат разкрити.
В петък турското външно министерство привика саудитския посланик в Анкара за обяснения по случая. По-късно същият ден саудитският престолонаследник принц Мохамед бин Салман заяви, че Рияд е готов да даде разрешение на турските власти да претърсят консулството.
Джамал Хашоги е колумнист на „Вашингтон пост“. Заради страх от репресии от саудитските власти поради критиките си срещу политиката на саудитския престолонаследник от над година той живееше в чужбина.
Не за пръв път критици на властите в Рияд изчезват безследно, но този случай крие потенциал да влоши отношенията между Саудитска Арабия и Турция, които имат различия по редица близкоизточни политически въпроси.
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg