Изложбата беше открита в крепостта на гр. Ючхисар в Кападокия. Тя се състои от 16 голямоформатни фотографии, представящи исторически и природни забележителности в България, включени в списъка на ЮНЕСКО за защита на обекти на материалното културно наследство. Специален акцент е поставен върху Ивановските скални манастири, наричани българската Кападокия. В скалните килии, църкви и манастири край Русе има фрески, датиращи от 12-14 в.
Фотографиите са дело на Александър Нишков. Той е завършил Национална академия за театрално и филмово изкуство, работил е във филмов център „Бояна“ и преподава фотография в НАТФИЗ и Нов български университет. Авторът на изложбата е обявен за най-добър фотограф на България за 2005 г. и е носител на най-високата фотографска награда - „Златна игла“.
На откриването на експозицията, която се организира благодарение на усилията на Държавния културен институт към министъра на външните работи, присъстваха българският посланик в Анкара Надежда Нейнски, заместник-министърът на културата Амелия Гешева, кметът на Ючхисар Али Карааслан, валията на област Невшехир и ректорът на местния университет, официални лица от министерствата на културата и туризма и на външните работи на Турция, както и кметове и представители на местните власти на Кайсери, Гьореме, Юргюп, Каймаклъ, Деринкую, Аванос и други.
Изложбата на български забележителности, намиращи се под закрилата на ЮНЕСКО, вече е показвана в Анкара и Одрин.
След откриването на изложбата гостите имаха възможност да се насладят на вкуса на български вина.
Областта Кападокия в Централна Турция е посещавана от хиляди туристи от цял свят заради съчетанието между интересни природни форми, образувани от действието на ерозията, подземни селища и древни християнски скални църкви и манастири.
Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg