Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Райна Цанева – голямото сърце на Кюстендил

Снимка: kustendil.bg

В това издание на рубриката „Моята история“ на предаването „Семейно радио“, осъществявана съвместно с платформата „MOVE.BG” и тяхната кампания за популяризиране на големите български дарители, ви представяме изключително интересния разговор на Ирина Вълчанова с архитект Мила Минева – автор на художествената галерия „Владимир Димитров – Майстора“ в град Кюстендил. От нея можете да научите историята на Райна Цанева, една от най-значимите фигури в историята на югозападния български град. Леля Райна, като я помни арх. Минева, тя познава от разказите на майка си, но и чрез личните спомени, които пази от срещите си с нея. Райна Цанева е сред основателите на сиропиталище „Милосърдие“ в Кюстендил, открито през 1921 г., а от 1932 г. е негов директор. Цанева дарява всичките си средства и с подкрепата на кюстендилската общественост успява да осигури нови сгради, които да приютят сираците. През годините то има над 500 възпитаници, а основната заслуга за грижата за тях, но и за тяхното обучение, има Райна Цанева, която завършва педагогика във Виена и прилага в сиропиталището взаимоучителния метод.

През последните десетилетия обаче делото, големите жертви и дарения на Райна Цанева потъват все повече в забрава. Отдала живота си на своите многобройни възпитаници, Цанева остава без свои деца, които да пазят спомена за нея, а, по думите на арх. Минева, много от нейните питомци все по-рядко се сещат за нея. Именно заради това арх. Минева е приела за своя мисия връщането на паметта за Райна Цанева. Тя не спира с опитите да търси нейни възпитаници и съмишленици. Чуйте и вие разказа за тази истински значима личност.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Термалното наследство на България в един клик – първа карта на минералните бани

В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..

обновено на 17.02.25 в 11:33

Апостола на свободата в ефира на "Terra Култура"

В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..

публикувано на 17.02.25 в 11:32

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15
доц. Жана Попова

Един информационен жанр беше превърнат в апологетика на депутат

Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..

публикувано на 17.02.25 в 09:00