Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Златоград – наследството в действие

Снимка: Валя Михайлова

Нашите слушатели вече познават слогана „България – кръстопът на култури“, под който от години в Нов български университет се провежда пътуващ семинар. Организират го гл. ас. д-р Владимир Димитров и д-р Росица Гичева. Последното му издание се проведе в дните около 1 ноември и включваше посещение на Музея на тракийското изкуство в източните Родопи, в който е експонирано копие на тракийската гробница при с. Александрово, Хасковска област, църквата „Успение Богородично“ в село Узунджово, паметници на културата, музеи и галерии  в Хасково, Златоград и Кърджали. Акцентът беше поставен върху етнографския комплекс и религиозните паметници в Златоград. С какво точно тези обекти привлякоха вниманието на преподаватели и студенти и защо си струва да посетите най-южния български град и други близки селища, дори да нямате научни интереси – чуйте от проф. Милена Беновска (етнолог, историк, филолог, преподавател в департамент „История на културата“ на НБУ, с изключително богата научна и преподавателска биография у нас и в Швейцария, Естония, Германия, автор на множество публикации, член на международни научни дружества) и от д-р Владимир Димитров (изкуствовед, с научни интереси в областта на Българското възрожденско изкуство, иконографията, поклонничество, културния и религиозен туризъм, опазване на културно-историческото наследство и член на ИКОМОС) – гости в студиото на „Артефир“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Арсов и София Бобчева

Бебе на борда на Народния театър

На 13 и 14 септември в Народния театър "Иван Вазов" на камерна сцена са премиерните спектакли на "Бебе на борда" от Кристофър Дюранг . Режисьор на представлението е Василена Радева. То се реализира по програмата "Театър+". Кристофър Дюранг умее да разкрива болката и гнева емоционално и изтънчено. Той е сред най-забавните съвременни комедиографи..

публикувано на 12.09.24 в 14:45
Або Славчев и Неда Узунколева

За книгите, поколенческите различия, света на 90-те години и света на ХХ век

В разгара на софийската Алея на книгата в "Нашият ден" разговаряме с Неда Узунколева , автор на романа "Днес не ми се излиза" , носител на Наградата "Южна пролет", както и с Або Славчев , писател, редактор, радиоводещ – за  книгите, поколенческите различия, света на 90-те години, и света на XXI век. Радослав Бимбалов: Много важно е да..

публикувано на 12.09.24 в 11:14

Радослав Бимбалов: Много важно е да признаем злото в себе си, за да го победим

Един роман, в който Бог се обръща към човека. Сюжет, който рисува една антиутопична картина за бъдещето, но говори за днес – за всички болни теми на времето, в което живеем. В "Нашият ден" Радослав Бимбалов представя своя роман "Ти, подобие мое" , който вече може да бъде намерен на Алея на книгата. Оруел написва антиутопията "1984" през..

публикувано на 12.09.24 в 10:33

Алея на книгата приютява Първия фестивал на нехудожествената литература

В рамките на Алеята на книгата в събота и неделя ще се проведе пилотното издание на фестивала за нехудожествена литература "Наука, изкуство и култура" . Димитър Илиев , издател, член на УС на АБК запознава слушателите на "Нашият ден" с изготвената програма. Фестивалът ще се проведе в пет тематични сесии , всяка от които с двучасова..

публикувано на 12.09.24 в 09:57

Дигиталната зависимост – реална опасност за децата

В своята книга "Дигитални зомбита" Силвия Ненова търси отговори на въпросите, които много от съвременните родители си задават, свързани с присъствието на децата ни в дигиталния свят. "Живеем в нов дигитален свят и трябва да се откажем от някои стари мисловни модели– казва Силвия Ненова– Децата ни наистина са нови, не само, защото се раждат..

публикувано на 12.09.24 в 08:05