Наближаващият край на календарната година отново ни напомня за наближаващия край на една поредна година от всички изтичащи калкулирани възрасти на нещата и хората наоколо, така че в седмиците преди точната годишнина отново се връщаме към историята на историите за радиото.
От утре, всяка събота от 19.30 можете да чуете по една епизодична история от онова буйно и енергично течение, което свързва края на 19 век и опитите на Маркони с комиксовите демонстрации на радиоапарат в залата на българския парламент през 20-те и през многобройните нови функции на радиото по време на войните ще стигнем и до радиото днес. Съвсем естествено и до БНР. Сериалът е правен през 2010 г. и изминалите години показаха, че това е аудио, чиято ценност нараства с всяка изминала година. Тук са гласовете на хора, разказващи истории за радиото, което разказва истории, от различни десетилетия. Някои от тях, като например нашият главен герой Петър Увалиев, както и главният герой на епизод 6 Александра Гюрчинова, секретарката на първия директор Сирак Скитник, както и много други важни гласове, вече ги има само тук, само в този аудиороман, и никъде другаде. А техните думи, мисли, преживявания, открития и послания са тотално неостаряващи и неостарели.
Не се тревожете, историята на радиото не е суха и просто натъпкана с факти, така че слушането на Епизод 1 – „Феноменът“ ще е леко и приятно занимание, което обаче не само ще ви отведе до време, когато днешните клишета са били все още магични величини, но и ще ви помогне да ги видите като такива. Феноменът радио е бил знак за модерност, поздрав на модерните времена към изконното право на индивида да се впише в цялото – в света, в близкия кръг, в града, в природата, в изкуството, в спомените на другите.
Ето и цялото съдържание на този аудиороман:
1 декември – Епизод 1: Феноменът
8 декември – Епизод 2: Преодоляване на разстоянията
15 декември – Епизод 3: История в три къщи
22 декември – Епизод 1: Нулева точка
5 януари – Епизод 5: Сиракът – директор
12 януари – Епизод 6: Един живот
19 януари – Епизод 7: Бойно поле
26 януари – Епизод 8: Власт в мегахерци
2 февруари – Епизод 9: Мултиплициране на първообраза
9 февруари – Епизод 10: Сегашно продължително време
16 февруари – Епизод 11: Артефир
23 февруари – Епизод 12: Стълба към небето
2 март – Епизод 13: Българският глас
9 март – Епизод 14: Българският глас, продължение
16 март – Епизод 15: Без помощта на очите
23 март – Епизод 16: Музиката, Каролина и малките секунди
30 март – Епизод 17: VOX HUMANA
6 април – Епизод 18: Един средно напрегнат работен ден
13 април – Епизод 19: Часовникът на Международния отдел
20 април – Епизод 20: Пътуване през Второ студио
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg