Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бургас – Атанасовско езеро – Музей на авиацията на летище Бургас

Атанасовското езеро
Снимка: БГНЕС

В Бургас работят упорито градът да стане целогодишна дестинация. Има идеен проект за бъдещ парк на миниатюрите „Европа“, който включва кулата Белем – Лисабон; сграда Фамилия – Барселона; Айфеловата кула – Париж; Колизеума – Рим, катедралата „Св. Петър“ – Ватикана; Моста с драконите – Любляна; Парламента – Будапеща, Акропола – Атина, Гърция; Бранденбургска врата – Берлин, Атомиума – Брюксел, Биг Бен и Тауър Бридж – Лондон, и още много други чужди обекти. Има и предложени обекти от България, като Храм паметник „Александър Невски“ – София; Рилският манастир и Мостът на Бургас, като обект от града-домакин.
В настоящето можем също да посетим интересни места. Приятна градска разходка пеша или с колело можем да направим по всяко време на годината по маршрута Бургас - Атанасовско езеро - летище Сарафово. Свързва ги удобна велосипедна алея. Първата ни спирка е Атанасовското езеро. По много показатели то може да бъде наречено необикновено: има си рожден ден, летен и зимен имен ден, спортни прояви с маратонски дисциплини, Пътека на саблеклюна, Пътека на солта и Фестивал на солта. Екипът, който с много любов се грижи за езерото, отсега подготвя неговия зимен празник. Атанасовското езеро си има титли, то е включено под егидата на различни Международни конвенции и програми за опазване и защита. Ако го опознаете, ще разберете защо е СимБиотично, т. е. симбиоза от необикновени детайли, уверява Радостина Ценова от Българска фондация „Биоразнообразие“.



Продължаваме към Сарафово. Пасажери от близо и далеч го знаят като летище Бургас. Но напоследък там идват и хора, които специално планират посещение в Музея на авиацията. Той става все по-популярен. Нещо повече, през 2019 година към музея ще сеоткрие ученически членски клуб. Деца от различни бургаски учебни заведения ще се запознават с любопитни факти и интересни моменти от историята и живота в авиацията. Ще разговарят с професионалисти в тази област. Как можем да се почувстваме като част от авио-екипажа, да усетим летателния адреналин? Ще ни съдейства Милена Желязкова:


През декември Авиомузеят продължава да работи от сряда до неделя от 9 до 17 часа, като очаква своите гости и през коледните и новогодишни празници. За посещение на музея в празничния период е необходимо да се направи предварителна заявка на официалната фейсбук страница или на тел. 0885 108 225



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чудото шоколад – Епизод две: Капризният шоколад – технологии, грешки и романтика

"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..

публикувано на 11.12.24 в 12:25

Проф. Вида Вукоя: Писмеността е основно културна единица, а не политическа

Както неведнъж сме установявали в разговорите си за езика, намесата на политиката в теми, по които думата би трябвало да има единствено науката, винаги има злощастни последствия не само за научната истина, но и за отношенията между хората и държавите, за културата и духовния климат изобщо. Историята на двете славянски азбуки – глаголицата и..

публикувано на 11.12.24 в 09:35
Д-р Димчо Радев

Реставрацията е търпение, изключителни познания и най-вече умения

"Реставрацията е любов и отдаденост, като е сравнима с любовта към семейството, но професията е наравно, а не на заден план. В моя живот така се случи, че ми е било отредено да бъда реставратор, защото, когато кандидатствах и ме приеха в такава паралелка в Пловдив, имах голямото щастие да попадна на невероятни преподаватели на които и до днес..

публикувано на 10.12.24 в 16:15

Фондация "Еврика" между старата и новата година

Една от малкото фондации, създадени в началото на прехода и запазили дейността си и до днес, е фондация "Еврика". Около 3000 стипендианти – студенти и ученици, над 1750 безвъзмездно подпомогнати млади хора да специализират в престижни научни центрове и компании, както и да участват в международни научни форуми – това е съвсем бегъл поглед към..

публикувано на 10.12.24 в 14:42
проф. Люсиен Велева

В Мексико разделиха институтите на академията и ги обвързаха с университетите

"От следващата година ще се върна в България. Моето заминаване в Мексико бе свързано с ликвидацията на един научен институт "За защита на металите от корозия", който по-късно прерасна и в инженерингова организация, но такива бяха времената тогава – един по един затваряха тези научноизследователски центрове." Това споделя в "Следобед за..

публикувано на 09.12.24 в 16:15