Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бургас – Атанасовско езеро – Музей на авиацията на летище Бургас

Атанасовското езеро
Снимка: БГНЕС

В Бургас работят упорито градът да стане целогодишна дестинация. Има идеен проект за бъдещ парк на миниатюрите „Европа“, който включва кулата Белем – Лисабон; сграда Фамилия – Барселона; Айфеловата кула – Париж; Колизеума – Рим, катедралата „Св. Петър“ – Ватикана; Моста с драконите – Любляна; Парламента – Будапеща, Акропола – Атина, Гърция; Бранденбургска врата – Берлин, Атомиума – Брюксел, Биг Бен и Тауър Бридж – Лондон, и още много други чужди обекти. Има и предложени обекти от България, като Храм паметник „Александър Невски“ – София; Рилският манастир и Мостът на Бургас, като обект от града-домакин.
В настоящето можем също да посетим интересни места. Приятна градска разходка пеша или с колело можем да направим по всяко време на годината по маршрута Бургас - Атанасовско езеро - летище Сарафово. Свързва ги удобна велосипедна алея. Първата ни спирка е Атанасовското езеро. По много показатели то може да бъде наречено необикновено: има си рожден ден, летен и зимен имен ден, спортни прояви с маратонски дисциплини, Пътека на саблеклюна, Пътека на солта и Фестивал на солта. Екипът, който с много любов се грижи за езерото, отсега подготвя неговия зимен празник. Атанасовското езеро си има титли, то е включено под егидата на различни Международни конвенции и програми за опазване и защита. Ако го опознаете, ще разберете защо е СимБиотично, т. е. симбиоза от необикновени детайли, уверява Радостина Ценова от Българска фондация „Биоразнообразие“.



Продължаваме към Сарафово. Пасажери от близо и далеч го знаят като летище Бургас. Но напоследък там идват и хора, които специално планират посещение в Музея на авиацията. Той става все по-популярен. Нещо повече, през 2019 година към музея ще сеоткрие ученически членски клуб. Деца от различни бургаски учебни заведения ще се запознават с любопитни факти и интересни моменти от историята и живота в авиацията. Ще разговарят с професионалисти в тази област. Как можем да се почувстваме като част от авио-екипажа, да усетим летателния адреналин? Ще ни съдейства Милена Желязкова:


През декември Авиомузеят продължава да работи от сряда до неделя от 9 до 17 часа, като очаква своите гости и през коледните и новогодишни празници. За посещение на музея в празничния период е необходимо да се направи предварителна заявка на официалната фейсбук страница или на тел. 0885 108 225



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18
Орхидея Палешников серапиас (снимка Теменужка Минева, група

Орхидеите в България: Епизод 4 – Разпространение и уязвимост

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 25.07.24 в 16:15

Илия Бешков, мъдрецът наивник

На 24 юли 1901 г. е роден един от най-забележителните творци в българската култура – художникът Илия Бешков. Художник, но и майстор на словото, и музикант, и философ; един от българите с най-разностранни таланти, както пише за него Иво Милев в своята биография за него. Аз бих добавил: мъдрец, но наивен мъдрец, тъй като дълго време отдава на..

публикувано на 24.07.24 в 17:20