Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За четенето на брайл като музика

БНР Новини

Хрумвало ли ви е, че четенето на т.н. брайлови книги може да прилича на свирене на музикален инструмент? Внимателното разтварянето на книгата, положението на ръцете, които търсят редовете, внимателното проследяване на брайловите „бодове на буквите“? Всичко това може да прилича на свирене – веднъж ръце, сложени върху клавишите на пианото, друг път – на свирене на арфа, когато човек е облегнал голямата тежка книга на гърдите си и чете от нея с пръсти.
Това хубаво сравнение между четенето на брайлови книги и свиренето на пиано или арфа е на актрисата Ангелина Славова.
„Брайловата книга е много красива. Посята е сякаш с бодове в лехи. Като шевици, нанизани на бели и кремави платна. Везана красота! Рисувана сякаш древна азбука, чийто шифър за разчитане знаят незрящите и ни го известяват,“ пише Ангелина Славова в своя блог.
А ние говорим с Ваня Димитрова, бивш възпитаник на училището за деца с нарушено зрение Луй Брайл, завършила Музикалната академия, и с актрисата Ангелина Славова, за това как протече конкурса за художествено четене на брайл, но и за това каква е съдбата на брайловата книга днес.
Ангелина Славова беше член на журито на конкурса за художествено четене на брайлне, а Ваня Димитрова учи втора магистратура в Софийския университет и знае хиляди текстове наизуст. С тях говорим не само за проблемите на брайловата книга и има ли съвременна литература на брайл, но и ще чуем как Ваня Димитрова чете откъс от романа „Физика на тъгата“ от Георги Господинов.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Романът, вдъхновил сериала "Берлински Вавилон", вече и на български

"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..

публикувано на 23.02.25 в 12:10

20 години специалност "Модерен танц" в Националното училище по танцови изкуства

Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..

публикувано на 23.02.25 в 08:50

Нов танцов прочит на шедьовъра на Луис Карол

Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..

публикувано на 22.02.25 в 09:12

Хулио Кортасар и Ясен Григоров разказват мечешка история

"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..

публикувано на 22.02.25 в 09:05
Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" с Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..

публикувано на 22.02.25 в 08:55