Албумът „Велики дуети“ на кубинската суперзвезда, джаз тромпетиста Артуро Сандовал, изненадва приятно с поканените гости за участие в него – съвременни светила в своя музикален стил, а и като селекция от песни.
Единайсет мелодии, някои много добре познати на публиката, преливащи една в друга – от класическата традиционна песен през латино ритмите до арендби и хип хоп, флменко, поп баладата, джаз стандарта и бачата.
Но всички те, обединени от неподражаемия звук на тромпета и харизматичното присъствие на кубинския музикант.
Това е поредният 44-ти албум на десеткратният носител на „Грами“ Артуро Сандовал, издаден през май 2018 г. след пет години пауза.
Роден е в град Артемиса, Куба и в началото на кариерата си свири с известния афро-кубински ансамбъл „Иракере“, основан от пианиста Чучо Валдес.
Силно повлиян и вдъхновен от легендата Дизи Гилеспи, съдбата му прави подарък. Среща ги, а приятелството им се превръща в значимо и дългогодишно сътрудничество.
Дизи Гилеспи става негов ментор и колега, с когото обикалят световните сцени. Артуро Сандовал напуска родната Куба, защото комунистическият режим не позволявал на кубинците да слушат джаз, камо ли да го изпълняват. Привържениците на Фидел Кастро определяли джаза като „музиката на врага“.
Това са и основните причини да емигрира в САЩ, а през 1998 г. да стане гражданин на Америка.
Съдбовното приятелство с Дизи Гилеспи, което донася шанса му за свобода да изпълнява музиката, която обожава и пътя към нея чрез емиграцията, е житейската история, описана в сюжета на телевизионния биографичен драма филм „За любовта или държавата: Историята на Артуро Сандовал“ с участието на Анди Гарсия. Филмът показва съпротивата, която е оказвало кубинското правителство на желанието му да напусне родината си.
Животът в САЩ прекъсва оковите на ограничаваната му музикална душа.
В едно интервю споделя: „Мисля, че джазът е единствената най-важна форма на изкуство в Америка, създавана някога в историята. Това е част от причината, поради която обичам тази страна.“
За албума „Велики дуети“ маестро Сандовал кани легенди и съвременните им наследници от света на джаза, класиката, латино и поп музиката. Това са Стиви Уондър, Фарел Уилямс, Ариана Гранде, Ани-Фрид Лингста от „АББА“, Пласидо Доминго, Джош Гробан, Хуан Луис Гера, Алехандро Санс, Принс Ройс, Давид Бисбал. В много ценен и емоционален се превръща последният запис приживе на покойния вече Ал Жаро, който е именно с кубинския тромпетист на красивата балада „After All“.
Друг вълнуващ посмъртен дует е и този с „Кралицата на салсата“ – Селия Крус.
Неизменна част от удоволствието, слушайки албума са и аранжорите му Крис Уолдън, Гордън Гудуин, Хорхе Каландрели, Грег Фийлд, Шели Бърг, Чече Алара и др.
Заповядайте заедно да споделим радостта, с която зарежда цялата тази компания от велики музиканти.
Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..
Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:
Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На сцената със солистките застава Фестивалният симфоничен оркестър с диригент Емил Табаков в партньорство със Coфийcĸaта филхармония. Маестро Емил Табаков споделя, че не търси прилики с празничния..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg