Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христофор Караджов: Спирането на Федералното правителство в САЩ е война на инати

Снимка: pxhere

Една от темите ни в „Мрежата“ е най-дългото в историята на САЩ  спиране на Федералното правителство. Ще попитате защо тъкмо сега ще говорим за САЩ, чиито проблеми на фона на Великобритания може да изглеждат твърде далеч от европейското мислене за стабилност. Отговорът е прост – докато Европа панически се опитва да се справи с Брекзит, в дневния ред на медиите ни, САЩ почти спряха да присъстват. Освен с изтребителите, които вероятно ще купим от тях. Но рикошетите от страната на президента Тръмп никога не закъсняват. И ако процесите там сега изглеждат локални, много скоро могат да се окажат глобални. Защо се стигна до спирането на работа на Федералното правителство? Кой ще отстъпи? Възможно ли е извънредно положение в САЩ? Само блокираните 5 милиарда за “високата, силна и красива” стена между САЩ и Мексико ли доведоха до спирането на работа на Федералното правителство или това е война, която има няколко фронта? За всичко това говорим с проф.  Христофор Караджов, преподавател по журналистика в Калифорнийския университет.

Войната определено има няколко фронта. Но това е и битка на инати, симптом на по-големите политически сблъсъци не само между Тръмп и Конгреса, но и вътре в самата републиканска партия. Така че въпросът въобще не е за някакви около 5 милиарда долара, които не са никакъв проблем за правителството.
Христофор Караджов

Има ли криза в методиката на работа на медиите в САЩ в отношението им с президента и как отразяват лесно опровержимите му лъжи? Кого обвинява обществото и каква е ролята на разпознаваемите партийни медии за отношението на хората към кризата? (Примерно „Фокс“ от една страна и от друга – близките до демократите медии.)

Проблемът Тръмп в медиите е точно толкова нерешен, колкото и преди 2-3 години. Въпросът обаче вече е в по-малките медийни играчи, а не толкова във „Fox“ или „CNN”, за чието влияние толкова много говорим постоянно. Защото, колкото и странно да звучи, те имат по около 2 милиона гледаемост на вечер, което не е толкова много. В САЩ отдавна няма монолитно медийно покритие, както беше навремето с трите телевизионни медийни компании, чиято гледаемост е била над 50-60 милиона. Сега социалните мрежи имат огромна сила и дори не е ясно кой на кого и по какъв начин влияе. Аз и колегите ми като изследователи на този проблем от 10 години си скубем косите и си блъскаме главите да разберем кое влияе на обществото повече – традиционните медии или социалните мрежи. И може би това, което Тръмп прави с „Туитър“ е наистина печелившо, защото когато президентът на САЩ изстреля туит, в който заплашва примерно Иран, то няма как да не се мултиплицира и в традиционните, и в социалните медии. В същото време това не минава през стандартните филтри, както беше преди. Например някой от старите президенти, когато е бил хванат да говори неистина, което се е случило веднъж-два пъти, ами то после това се анализира с месеци… Днес такъв филтър няма – казаното от президентът се мултиплицира за секунди и край… И това е много сериозен медиен проблем, особено в контекста на управлението на Тръмп. Няма единна стратегия как медиите да се справят с него. Освен това, недоверието в мейнстрийм медиите постоянно расте и оттам хората стават все по-скептични и предпочитат да говорят вместо да мислят.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Наталия Недялкова и Мартин Христов

Диви зеленчуци

Наталия Недялкова и Мартин Христов от софийския квартал Филиповци са съвсем млади, не само в градинарството. Желанието им за работа и за знание е искреното и истинско желание на младостта и това е достатъчно повече от достатъчно условие за изграждането на малката им зеленчукова ферма в близост до гр. Годеч. Стремежът им за чиста храна е..

публикувано на 15.07.24 в 16:45

Master The Failure, или провалът като стъпало към успеха

Провалът като стъпало към успеха разглежда и третото издание на Master The Failure, което предстои на 16 юли . За грешките, уроците и самоусъвършенстването – разговор в "Нашият ден" с Анна Грозданова , организатор на събитието. Грозданова завършва специалност "Хотелиерство и туризъм" в Кипър, след което разработва успешни заведения в София и..

публикувано на 15.07.24 в 10:50

Мальовица посреща първото издание на Националния туристически фестивал

От 19 до 21 юли ще се състои първото издание на Националния туристически фестивал в курортния комплекс "Мальовица", на Меча поляна. В трите фестивални дни в подножието на връх Мальовица ще се съберат туристически дружества от цялата страна, почитатели на активния начин на живот и носители на златни значки от националното движение "Опознай..

публикувано на 15.07.24 в 09:34

Как да се храним в жегите?

В първия ден от народните горещници в "Нашият ден" слушаме съветите на диетолога проф. Теодора Ханджиева-Дърленска за това как да се храним и какво да пием в жегите. Горещото време е голямо предизвикателство за човешкия организъм, а най-уязвими са възрастните хора и малките деца, пояснява проф. Ханджиева-Дърленска. Съветът на..

публикувано на 15.07.24 в 09:10

Велизар Шаламанов: Какво означава да зачеркнеш един народ

Какво се крие зад прецизното нападение на болницата "Охматдит" в Киев? Какво лежи под останките ѝ? Какво представлява пактът "Украински договор" в помощ на Киев, който бе обявен в рамките на срещата на върха на НАТО във Вашингтон. Как пакетът от инициативи, както и ангажиментът за помощ към Украйна, докато надделее срещу агресията на Русия , ще..

публикувано на 15.07.24 в 08:50