Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За създаването на една държавна традиция – 22 години по-късно

Петър Стоянов
Снимка: БГНЕС

На 22 януари през 1997 г. Петър Стоянов официално встъпи в длъжност държавен глава  и заедно с вицепрезидента Тодор Кавалджиев беше на власт пет години…
Изборът и церемонията по встъпването в длъжност на Петър Стоянов тогава бяха нещо безпрецедентно в съвременната история на България, защото откакто България е република – държавните й глави поемаха поста тихомълком… У нас – в продължение над 50 години липсваха онези тържествени моменти, които и до ден днешен се предават пряко по телевизиите – инаугурациите на американския или на френския президент например.

В  началото на мандата на втория президент на България страната беше в тежка икономическа и политическа криза. На фона на тази тежка и почти революционна обстановка – избраният с доста солидно мнозинство Стоянов трябваше официално да стъпи в длъжност почти три месеца след провеждането на изборите. Защо се получи така - просто юридически мандатът на първия, д-р Желю Желев, официално приключваше на 22 януари и в един кратък период България трябваше да има действащ президент (д-р Желев) и избран за президент (Петър Стоянов).

И по така създадената традиция още през 1997 година - в България държавните глави задължително встъпват в длъжност след почти тримесечен период, след изборите.
Независимо от ситуацията и от незнанието на международния протокол, известна тържественост при инаугурацията имаше, макар че протоколните гафове бяха много…
И все пак – тогава всички тези неуспешни опити за създаване на тежка тържествена церемония – останаха като един хубав спомен за много хора… Защото Петър Стоянов дойде на власт като една надежда в период на икономическа и политическа криза.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Подаръците

Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва  практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..

публикувано на 31.12.24 в 15:50

Националната служба за съвети в земеделието: 25 години доверие и подкрепа за фермерите

Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..

обновено на 31.12.24 в 11:48

Подкрепа за децата на загиналите служители на МВР – кауза с бъдеще

В навечерието на 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Милена Шаркова от фондация "Емил Шарков" и с Венцеслав Рангелов – спортен деятел, филантроп и съосновател на фондация "Национали 94". Шаркова и Рангелов да двама души с големи сърца, които за поредна година организираха благотворителни събития в подкрепа на децата на загиналите..

публикувано на 31.12.24 в 10:20

Как да приготвим Василопита за новогодишната нощ

В рубриката "Епизоди от живота" предлагаме идея за слушателите, които са решили да празнуват Нова година в уюта на дома, но все още не са избрали десерта за празничната трапеза. В България една от най-обичаните традиции в новогодишната нощ е приготвянето на баница с късмети. Този обреден десерт символизира надеждата за щастие и успехи през новата..

обновено на 31.12.24 в 10:08

Импулсът в мен: Игри в празничите дни

Вечерта на Нова година не е нужно да премине на масата пред телевизора. За да не ни е скучно, може да изготвим собствена забавна програма.  За тържеството ще ви трябват дребни подаръчета, като забавни малки предмети, бонбони и вкусотийки. Помислете също колко човека ще се съберете, ще има ли деца и на каква възраст, какво ще е свободното..

публикувано на 31.12.24 в 09:35