Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Памет за Яна Левиева

На официална церемония през 2016 година Яна Левиева получава на литературния фестивал "Пловдив чете" наградата "Златна четка" за художествено оформление на книги
Снимка: БГНЕС

Когато я питат за „рецепта“ за хубаво книжно тяло, художничката Яна Левиева отговаря в единственото си интервю: „Четене, хартия, мастило, лепило, от всичко по колкото и където трябва.“ А на въпроса за мястото, на което иска непременно да отиде: „Египет“, където не стигна. Не ѝ стигнаха дните живот. Обаче направи много книги - не само красиви, но и неповторими като оформление. Почеркът ѝ беше безпогрешно разпознаваем, работеше изцяло съсредоточена в поредната книга, в нейните „кори“, както наричаше кориците, винаги имаше закачка, намигване, подбираше и четеше внимателно книгите, които ще оформя и отказваше с неподозирана твърдост, обичаше точните отношения, организираните издатели, талантливите автори.
Художничката Капка Кънева пише в свой текст във в. „К“  за Яна като преподавател в НХА: „Нямах шанса да ми преподава, но съм я наблюдавала в ателието по “Книга и печатна графика” и това ми даде още поводи да й се възхищавам. Иначе толкова нежна и деликатна, Яна нямаше проблем да заяви мнението си по даден творчески въпрос недвусмислено категорично, а целта беше неизменно една – да се случи полетът. Полетът на всеки отделен студент, полетът на таланта, полетът на книгата. (...) Всеки, който се е взирал в слънцето, е изпитвал традиционния страничен ефект – когато отклониш поглед, върху ретините ти се е запечатало вече невидимото петно светлина. Яна често прибягваше в работата си до сходен графичен похват – части от рисунка, фотография или типографски елементи говорят красноречиво със своето отсъствие, именно защото е избрала да ги премахне от изобразителната равнина. Така ще продължи да говори и тя в книгите, които озари със светлината си, дори когато я няма.“
Яна Левиева беше пословично скромна, не искаше да прави изложби – книгите са моите изложби, казваше... Не даваше интервюта, не обичаше дори да си получава наградите, не искаше да се говори за нея дори след края...
Яна няма да бъде забравена, книгите ѝ са тук. Тя – също.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова стихосбирка на Станислава Станоева

"Сякаш все повече ми се мълчи", казва Станислава Станоева в интервю на Антония Апостолова с нея. Вероятно желанието да не говори е част от нещата предизвикали написването на нейната нова седма стихосбирка "Хляб, любов и други ангели". В нея тя разговаря директно с читателя. Непринуденият тон и темите, свързани с вълненията на повечето хора, правят..

публикувано на 19.01.25 в 14:05
инициативата

Облечен или не – слушай!

В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..

публикувано на 17.01.25 в 16:45

Открива се MENAR – кинофестивалът от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка

17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино"   с няколко продукции – къде драматични, къде..

публикувано на 17.01.25 в 16:25

Как творчеството решава проблеми

Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си?  Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..

публикувано на 17.01.25 в 16:06
Джани Родари

Изкуството в мен: Любимецът на децата Джани Родари

Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..

публикувано на 17.01.25 в 15:59