Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо кинокритиците останаха вън от комисиите за разпределяне на субсидията за кино

БНР Новини

През последните дни се появи конфликт във филмовите среди по повод липсата на филмови критици в националните художествени комисии, които участват при разпределянето на държавните субсидии за филмовото производство в Националния филмов център. Това стана ясно от появилия се нов правилник за прилагане на Закона за филмовата индустрия, тъй като беше предприето неговото обновяване. За това решение се дочуват аргументи като това, че правата на критиците се простират само в сферата на анализа и оценката на готовия продукт, че има страни, в които критиците не участват във въпросните комисии или, че гилдия „Критика“ е пропуснала възможността за публично обсъждане на промените. Но в отворено писмо на секция „Критика“ към Съюза на филмовите дейци от 4 февруари се казва, че предложените промени в правилника не са оповестени публично и не е имало възможност да бъдат обсъдени.
Каква е причината кинокритиците да отсъстват от художествените комисии и целесъобразно ли е участието им в тях? До какво би довела липсата им при определянето на субсидиите за филмите и страхува ли се някой от тях? Какви са европейските практики по този въпрос и има ли възможност изготвеният правилник да бъде коригиран?
Отговорите на въпросите от кинокритика Геновева Димитрова и продуцента Галя Тонева, председател на Асоциацията на филмовите продуценти, чуйте в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба с произведения на Наум Хаджимладенов в София

През лятото на 2024 година се навършват 130 години от рождението на изтъкнатия български художник, живописец и график Наум Хаджимладенов (1894 -1985 г.). Годишнината се отбелязва с възпоменателна изложба в Художествената галерия "Проф. Васил Захариев" в родния град на твореца Самоков и столичната галерия Artmark . Наум Хаджимладенов е един от..

публикувано на 27.08.24 в 08:10

Хуан Карлос Отеро ще води първия у нас професионален уъркшоп по фламенко

Испанският хореограф, танцьор и преподавател Хуан Карлос Отеро пристига след броени дни в нашата страна. В София той ще води първия за България професионален уъркшоп по фламенко танц. Заниманията ще се проведат от 7 до 11 септември в Регионалния център за съвременно изкуство "Топлоцентрала", а организатор е фондация "Ден Гри". Уъркшопът, който е..

публикувано на 26.08.24 в 17:50
Георги Караманев, Етиен Янев и Радина Владимирова

Дигитални двойници – за и против

Искате ли да общувате с дигитален двойник на ваш близък или любим човек? Бихте ли позволили вашите близки да общуват с ваш дигитален двойник след вашата смърт? Къде са границите на идентичността, човешкото и добрия вкус в дигитална среда? “Вечното аз” е във фокуса на дискусията в това издание на “Гласът на времето”. В него се обсъжда възможността..

публикувано на 26.08.24 в 16:00
Александра Георгиева

Големият приз на "Речни ноти" е за Александра Георгиева от Бургас

Александра Георгиева от Бургас спечели голямата награда на 23-ото издание на Международния конкурс "Речни ноти", който се проведе в Тутракан. Наградата ѝ беше връчена от председателя на журито, композитора Хайгашод Агасян, съобщават организаторите за БТА. Тази година в конкурса участваха над  100 млади изпълнители  от цялата страна, Полша, Румъния и..

публикувано на 26.08.24 в 11:47

Възпитаници на НХА с изложба на "Аполония"

Националната художествена академия представя изложба на свои възпитаници в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Експозицията ще бъде подредена в Художествена галерия – Созопол от 28 август до 7 септември , съобщават от НХА. По думите на екипа изложбата представя дипломни работи и проекти на студенти от специалностите..

публикувано на 26.08.24 в 11:14