Седми февруари е рождената дата на един известен български алпинист – Боян Петров, покорил най-опасния връх в света – К2, и още поне десетина върха в планините Тяншан и Хималаите… Миналата година през месец юни Боян се изгуби в ледената пустиня в подножието на връх Шиша Пангма в Хималаите и не можа да се върне като победител от поредното алпинистко предизвикателство…
За Боян Петров тогава се говори твърде много, но хората знаят малко за него. Той бе учен-зоолог, който изучаваше редките видове влечуги в България, и освен планинар и алпинист, беше и природозащитник. Този вечно усмихнат човек сякаш остана известен само с гибелта си на Хималаите, както и с отчаяните опити да бъде намерен и спасен.
Нито едно от тежките му заболявания не му е попречило да работи в областта на зоологията, да изкачва планините и да се бори по своя кротък и немногословен начин за опазването на природата на България. Именно при един екоманитонг на трасето на магистрала „Струма“ в Кресненския пролом през 2016 г., Боян катастрофира тежко и изкара около шест месеца в болнична обстановка и възстановяване. И отново поднови покоряването на планинските върхове.
За началото на пътя – момчето Боян от детските му години, та чак до онова мъчително търсене в ледената пустош под връх Шиша Пангма, разказваха в ефира на „Нашият ден“ преподавателят по биология Петко Петков и неговият син Кирил Петков, които направиха всичко възможно за спасението на Боян. Тогава те бързо заминаха за Непал в края на месец май миналата година и много бързо организираха спасителна акция и направиха два огледа на местността с хеликоптер. Малко по-късно Кирил Петков написа в социалните мрежи „Прекратяваме издирването, но ще се върнем с чувството че сме направил всичко възможно за спасяването на Боян“… В крайна сметка Боян си остана там, накъде сред снеговете…
Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..
Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..
В навечерието на 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Милена Шаркова от фондация "Емил Шарков" и с Венцеслав Рангелов – спортен деятел, филантроп и съосновател на фондация "Национали 94". Шаркова и Рангелов да двама души с големи сърца, които за поредна година организираха благотворителни събития в подкрепа на децата на загиналите..
В рубриката "Епизоди от живота" предлагаме идея за слушателите, които са решили да празнуват Нова година в уюта на дома, но все още не са избрали десерта за празничната трапеза. В България една от най-обичаните традиции в новогодишната нощ е приготвянето на баница с късмети. Този обреден десерт символизира надеждата за щастие и успехи през новата..
Вечерта на Нова година не е нужно да премине на масата пред телевизора. За да не ни е скучно, може да изготвим собствена забавна програма. За тържеството ще ви трябват дребни подаръчета, като забавни малки предмети, бонбони и вкусотийки. Помислете също колко човека ще се съберете, ще има ли деца и на каква възраст, какво ще е свободното..
Истории за семейните връзки, приятелството и утехата, която носи природата, побрани в стихове. Общо 59 на брой. Всяко едно от тях е нишка в гоблена на..
В рубриката "Епизоди от живота" предлагаме идея за слушателите, които са решили да празнуват Нова година в уюта на дома, но все още не са избрали десерта..
По традиция програмата за култура и образование на БНР излъчва директно Новогодишния концерт на Виенската филхармония – едно от най-популярните музикални..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg