Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Боянската църква

БНР Новини
Д-р Калин Йорданов в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Божидар Любенов

През последните няколко години многократно е увеличен броят на желаещите да разгледат експозициите на Националния исторически музей - София. В неговите фондове се съхраняват повече от 650 000 фондови единици и всяка година постъпват нови уникални артефакти.
Интересът е голям не само към основните изложби на НИМ - София, но и към неговите филиали. Това са Национален музей „Боянска църква“, недвижима културна ценност от световно значение, с уникални стенописи от 1259 г. под защитата на ЮНЕСКО. Музеят „Земенски манастир“, също недвижима културна ценност с национално значение, с уникални стенописи от ХІ – ХІІ в. и средата на ХІV в., музеят „Параход „Радецки“ – точно копие на легендарния за българската история параход, с дейности по събиране, придобиване, съхраняване, документиране и представяне на културни ценности, свързани с подвига на Христо Ботев и неговите четници и църквата „Св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат“, недвижима културна ценност с национално значение, построена през 1614 г. и зографисана от майстори на Дебърската школа…
Един от най-привлекателните обекти е църквата „Св. св. Никола и Пантелеймон“, наречена Боянска църква. Тя е културен обект от световно значение, включен в списъка на ЮНЕСКО. Стенописите в църквата са от 1259 година, с повече от 240 изображения, които отразяват изключителните постижения на българската средновековна култура.
Нашият гост в предаването е д-р Калин Йорданов, завеждащ филиал „Боянска църква“ на НИМ, с когото разговаряме за предстоящите интересни събития, свързани с популяризирането и опазването на този културен паметник.
Калин Йорданов e доктор по история, медиевист и изследовател на кръстоносните походи и Латинския Ориент, и културните взаимоотношения между Изтока и Запада в този период. Възпитаник е на НУКК с лицей за изучаване на италиански език и култура и на Историческия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. Хоноруван преподавател към катедра „Стара история, тракология и средновековна история“ в Историческия факултет на СУ „Св. Климент Охридски и към катедра „История“ в Правно-историческия факултет на ЮЗУ „Неофит Рилски“. Председател на „Modvs Vivendi - Средновековно общество в България“. Композитор и изпълнител е в музикалните групи „Irfan“ и „Исихия“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Романът, вдъхновил сериала "Берлински Вавилон", вече и на български

"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..

публикувано на 23.02.25 в 12:10

20 години специалност "Модерен танц" в Националното училище по танцови изкуства

Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..

публикувано на 23.02.25 в 08:50

Нов танцов прочит на шедьовъра на Луис Карол

Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..

публикувано на 22.02.25 в 09:12

Хулио Кортасар и Ясен Григоров разказват мечешка история

"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..

публикувано на 22.02.25 в 09:05
Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" с Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..

публикувано на 22.02.25 в 08:55