Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хармоника

БНР Новини

Срещата ни в „Джаз клуб“ е посветена на хармониката. Звучат различни по стил, характер и маниер изпълнители: Стийв Кац (SteveKatz) и Стиви Уондър (StevieWonder), когото няма как да сбъркаме, тъй като неговият глас се родее с емоционалния звук, който Стиви извлича от този симпатичен инструмент. Често пъти срещаме хармониката в американската музика – блус, фолк, кънтри, рок-енд-рол и джаз. Твърди се, че устната хармоника е създадена в Европа между 18 и 19 век, въпреки че принципът на звукоизвличане при нея е известен още от древни времена в Китай.
Пример за това е духовият инструмент „шън“ или „шенг“. И тъкмо този „шън“ оказва влияние в западноевропейската музика при направата на мунд хармониката, както и при различните типове и модели акордеон. Освен елементарната (диатонична) хармоника, са познати и нейни разновидности – хроматична, тремоло и бас хармоника. Имате възможност да се насладите на класически, академичен музикант, когото наричат „Паганини на хармониката“: Робърт Бонфилио (RobertBonfiglio). Към него добавяме изкуството на Хауърд Ливай (HowardLevy) и двама гостували в България майстори: родения в Швейцария Грегоар Маре (GregoireMaret) и белгийския класик и световен музикант Тутс Тилеманс (Jean“Toots” Thielemans. Добре дошли сте.


Четвъртък, 14 март, от 23.00 часа


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50