Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мексиканската писателка Елена Понятовска за първи път на български език

БНР Новини
Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Дордето не се вижда, Иисусе мой!“ е първият, преведен на български роман на носителката на наградата „Сервентес“ и още редица престижни награди - мексиканската писателка и журналистка Елена Понятовска (1932, Париж). Тя е от благородническо потекло с полски, италиански, френски, руски, американски и мексикански корени. Свързана е с рода на полския крал Станислав СнимкаАвгуст Понятовски и на Бенджамин Франклин. Понятовска е най-уважаваната писателка в испаноезичния свят през последните четири десетилетия. Пише и до днес, а първите си творби създава на 21 години. Работата й като журналистка дава възможност да следи отблизо обществените и политическите процеси, да смесва факти и фикция. Понятовска пише за Мексико, но онова Мексико на бедните райони, социалното дъно и шумните улици. Романът й „Дордето не се вижда, Иисусе мой!“ се колебае между документална история, автобиографичен разказ, свидетелства на очевидци, мистични и религиозни елементи... Този роман бързо печели много награди и слава. Наречен е „шедьовър“ и „най-чиста поезия, дадена свише“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова стихосбирка на Станислава Станоева

"Сякаш все повече ми се мълчи", казва Станислава Станоева в интервю на Антония Апостолова с нея. Вероятно желанието да не говори е част от нещата предизвикали написването на нейната нова седма стихосбирка "Хляб, любов и други ангели". В нея тя разговаря директно с читателя. Непринуденият тон и темите, свързани с вълненията на повечето хора, правят..

публикувано на 19.01.25 в 14:05
инициативата

Облечен или не – слушай!

В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..

публикувано на 17.01.25 в 16:45

Открива се MENAR – кинофестивалът от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка

17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино"   с няколко продукции – къде драматични, къде..

публикувано на 17.01.25 в 16:25

Как творчеството решава проблеми

Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си?  Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..

публикувано на 17.01.25 в 16:06
Джани Родари

Изкуството в мен: Любимецът на децата Джани Родари

Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..

публикувано на 17.01.25 в 15:59