„Еротично от Рая!“ – е новото предизвикателство на големия майстор на ювелирното изкуство Анжело Красини, който сега показва колекцията си в галерия „Арте“. Както обикновено за всяка своя изява художникът със слово представя идеите си в определен момент: „Защо споделям направените от мен накити с еротичен привкус – ами, защото през ХХI век, улисани в ежедневието забравяме за еротичното, а то е най-прекрасното нещо, вярвайте ми… Защо от Рая – ами от тази градина не само хората, но и цветята са се разселили по земята…“ Изложбата включва предимно колиета от сребро, един любим и до днес негов материал, като прибавя още корали, перли или специална кост, което допълва идеята за еротичното, за връзката с плодника на цветето, с изяществото на женската чувствителност. Анжело Красини казва, че от малък обичал да скулптира, да рисува. С натрупването на житейския опит, и в областта на изобразителните изкуства, достига до извода, че накитите могат да бъдат и скулптура, и живопис, и графика. Да бъде изкуство, което носи онази магия на ръчния труд и на уникалното мислене. И най-важното, че тези изящни произведения са предназначени да бъдат в близост до най-голямото божие творение – жената. Работите на Анжело Красини са провокативни като форма, привличат с майсторската си изработка и специфичен авторски стил. Винаги съзвучен с модните тенденции, зад неговите идеи и превъплъщения стои хилядолетна традиция в ювелирното изкуство, примерите от Египет до кралските дворци в Европа и това, което са носили дамите там. Той създава изображения, бяха писали за него, които носят неговия дух – симпатичен, открит и естествен. Има много отличия и признания с изложби не само в Европа, но и в Япония. Странното му име е наследство от дядо му – италианеца Франческо Красини, който като млад се заселва в България.
Рене Жирар (1923–2015) е френски мислител, роден в Авиньон в деня на Рождество Христово. През 1946 г. заминава за САЩ. Преподава френска литература в университетите в Индиана и "Джонс Хопкинс" в Балтимор, а след това и в Станфордския университет, където ръководи департамента по френски език, литература и цивилизация. Автор е на книгите:..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..
Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..
В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..
Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg