Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба на Васил Иванов в Двореца

БНР Новини
Снимка: nationalgallery.bg

Изключителен художник, легенда, гений, новатор, космически, философ, мистичен – така определят художника Васил Иванов днес. Васил Иванов. Снимка: nationalgallery.bg„Виждали сме Васил Иванов пред черния му лист с бяла креда в ръка. Боравенето с нея бе с поразителната бързина на светкавица“, казва Макс-Пол Фуше за работата на големия ни художник. Владимир Свинтила нарича изкуството му „изкуство на огромни и непознати пространства и на още неродени представи“, а Калин Николов пише, че името му се е превърнало в легенда.

Изложбата на Васил Иванов (1909-1975) може да се види в Националната галерия Двореца и е от колекцията на Борис Бекяров, който дълги години събира негови творби. Тя представя пълно многостранния талант на художника. Към изложбата има издаден луксозен каталог, в който освен каталог на творбите, могат да се прочетат три статии за художника – от Борис Бекяров, от Калин Николов и от Иво Милев, който е озаглавил текста си „В търсене на изгубения рай. Васил Иванов на Изгрева“.

Връзката на художника с Бялото братство на Дънов играе важна роля в творчеството му и е впечатляващо представена мултимедийно в изложбата. Борис Бекяров пише в статията си в каталога: „Надявам се, че сме успели да постигнем целите си и сме представили по един нетрадиционен начин творчеството на този магнетичен художник, чийто живот и работа са обвити в мистика и тайнственост“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова стихосбирка на Станислава Станоева

"Сякаш все повече ми се мълчи", казва Станислава Станоева в интервю на Антония Апостолова с нея. Вероятно желанието да не говори е част от нещата предизвикали написването на нейната нова седма стихосбирка "Хляб, любов и други ангели". В нея тя разговаря директно с читателя. Непринуденият тон и темите, свързани с вълненията на повечето хора, правят..

публикувано на 19.01.25 в 14:05
инициативата

Облечен или не – слушай!

В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..

публикувано на 17.01.25 в 16:45

Открива се MENAR – кинофестивалът от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка

17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино"   с няколко продукции – къде драматични, къде..

публикувано на 17.01.25 в 16:25

Как творчеството решава проблеми

Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си?  Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..

публикувано на 17.01.25 в 16:06
Джани Родари

Изкуството в мен: Любимецът на децата Джани Родари

Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..

публикувано на 17.01.25 в 15:59