„Изложбата ни е вдъхновена от тези отрязъци от време в живота на човека, в които той се чувства истински свободен. Малките моменти, в които като че ли ставаме по-леки. Това, което ни вълнува и двама ни, е онова, което е привидно далеч, но в същото време е дълбоко в нас“ – тези думи са отправна точка за новата съвместна изложба на двама млади автори Калина Мавродиева и Юлий Таков в галерия „Ракурси“. Още при първия поглед към тяхната експозиция проф. Станислав Памукчиев, който представи колекцията, се изрази: „…изкуството им е тънка работа…“. Калина Мавродиева, завършила специалност „Живопис“, в класа на проф. Андрей Даниел, показва една изтънчена, на пръв поглед минималистична живопис, с маслени бои върху хартия, като особено съзерцание на небето, белите облаци, отраженията, с отношение към природата като състояние на духа. Юлий Таков е коренно различен от предишната си изложба в „Ракурси“, която имаше заглавие „Ловни трофеи“. Сега виждаме композиции, със застинали в гръб към нас човеци, пред които се извисяват големи кръгови пространства, в бяло, жълто, розово, като недостижими хоризонти, като местата Ноа Ноа, като Обетованата земя, към която всеки се стреми. А някои от картините се наричат „Реалността е загадка“. Други заглавия са „Гмуркане“, „Пространства“, „Вибрации“. Всеки от авторите имат по няколко самостоятелни изложби, участия в близо 30 групови прояви на различни теми и посоки, но общото е, че винаги се стремят да не повтарят идеите си, да бъдат различни и търсещи все по-дълбоко в този вечен диалог между реалността и загадката, наречена изкуство.
Обединени от активната си политическа позиция и острите въпроси, които задават към днешната демокрация, двама широко известни художници отправят сериозни провокации срещу общественото и политическо статукво днес чрез творби, понякога носещи рискове за самите автори. Изложбата "Изток/Запад" се открива на 26 ноември в Националната галерия "Квадрат..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан. Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..
Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..
Архивите са живи в "Terra Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора. Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg