Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Да можеш да летиш“ – изложба в галерия „Ракурси“

Снимка: rakursi.com

„Изложбата ни е вдъхновена от тези отрязъци от време в живота на човека, в които той се чувства истински свободен. Малките моменти, в които като че ли ставаме по-леки. Това, което ни вълнува и двама ни, е онова, което е привидно далеч, но в същото време е дълбоко в нас“ – тези думи са отправна точка за новата съвместна изложба на двама млади автори Калина Мавродиева и Юлий Таков  в галерия „Ракурси“. Още при първия поглед към тяхната експозиция проф. Станислав Памукчиев, който представи колекцията, се изрази: „…изкуството им е тънка работа…“. Калина Мавродиева, завършила специалност „Живопис“, в класа на проф. Андрей Даниел, показва една изтънчена, на пръв поглед минималистична живопис, с маслени бои върху хартия, като особено съзерцание на небето, белите облаци, отраженията, с отношение към природата като състояние на духа. Юлий Таков е коренно различен от предишната си изложба в „Ракурси“, която имаше заглавие „Ловни трофеи“. Сега виждаме композиции, със застинали в гръб към нас човеци, пред които се извисяват големи кръгови пространства, в бяло, жълто, розово, като недостижими хоризонти, като местата Ноа Ноа, като Обетованата земя, към която всеки се стреми. А някои от картините се наричат „Реалността е загадка“. Други заглавия са „Гмуркане“, „Пространства“, „Вибрации“. Всеки от авторите имат по няколко самостоятелни изложби, участия в близо 30 групови прояви на различни теми и посоки, но общото е, че винаги се стремят да не повтарят идеите си, да бъдат различни и търсещи все по-дълбоко в този вечен диалог между реалността и загадката, наречена изкуство.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Весела Ножарова: Българският арт пазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията, един лозунг започна да се издига сред хората – "купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36