Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За Вера Мутафчиева – човека, учения, писателя

БНР Новини
12
Вера Мутафчиева
Снимка: veramutafchieva.net

Вера Мутафчиева е сред интелектуалните български фигури от втората половина на ХХ век и началото на ХХІ век, които блестят с най-ярка, мъдра и мощна светлина. На 28 март 2019 г. се навършват 90 г. от рождението ѝ и предаването „Премълчаната история“ посвещава броя си на нейната памет.

Вера Мутафчиева е един от най-значимите учени и писатели на ХХ век, чиито книги се превърнаха в настолни за мнозина от поколението на днешните 50-60-годишни. Всички помнят „Летопис на смутното време“, „Случаят Джем“, „Белот на две ръце“, „Книга за Софроний“, „Предречено от Пагане“, „Аз, Анна Комнина“ (това не е пълният списък на нейните художествени произведения), прекрасните ѝ книги за периода на Османската империя „Румелийски делници и празници и „Кърджалийско време“, отделно специализираните научни публикации.

Носител на множество държавни ордени и награди, тя достойно продължава делото на баща си Петър Мутафчиев – един от най-оригиналните и евристични български историци. Особено трябва да се отделят трите тома „Бивалици“ и свързаният с тях последен „не/Бивалици“, които разказват за творческия ѝ, научен и житейски път. По нейни произведения е създадена първата българска историческа суперпродукция „Величието на хана“. Изобщо интелектуалец от европейски мащаб, с когото можем и трябва да се гордеем. Има специален сайт, посветен на Вера Мутафчиева.

Генка Маркова, Митко Новков и Антоанета Бачурова. Снимка: Емил НиколовЗа Вера Мутафчиева говорят Генка Маркова, Антоанета Бачурова, литературният критик Марин Бодаков, Веселина Василева и Божана Апостолова – издател на последните ѝ мемоарни книги, която пише спомени за нея. Ще чуем и автентичния ѝ глас.



Снимките във фотогалерията са от сайта, посветен на Вера Мутафчиева – veramutafchieva.net.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Български рози цъфтят в замъка на княз Батенберг

Всички знаем кой е княз Александър фон Батенберг, първият владетел от Третото българско царство – роден във Верона германски принц, участник в руско-турската освободителна война, пожертвал титлата си в името нашето съединение. В палата Хайлигенберг недалеч от Франкфурт, където е израснал, има малка експозиция в памет на Сандро, както са го..

публикувано на 07.12.24 в 12:40

Никулден за... медици

С тази събирателна метафора започна декемврийската поредица "За здравето", в която доминира позитивизъм, усмивка и обобщаващи разкази на лекарите за отминаващата година. Документалната плетеница от делници и празници в житието на медицинското съсловие започнахме под знака на Никулден. Но този празник ни послужи само за отправна точка към много..

публикувано на 07.12.24 в 10:50
Проф. Лора Тасева в студиото на програма „Христо Ботев“

Два речника представят словното богатство на забележителен средновековен ръкопис

Речниците са основният резултат от четиригодишно изследване на международен екип на учени от България, Австрия, Германия и Словения, ръководен от проф. Лора Тасева от Института по балканистика с център по тракология към БАН. Целта на учените е да се представи в пълнота лексикалният състав на Учителното евангелие на Константин Преславски в..

публикувано на 07.12.24 в 09:56
широковолвена мухоморка - Amanita amplivelata

Нов вид мухоморка откриха учени в софийския "Западен парк"

Учени от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания на Българската академия на науките (БАН) са направили значимо откритие в "Западен парк" в столицата София.  Екип под ръководството на доц. д-р Борис Асьов, съвместно с колеги от Турция, Франция и Чехия, е идентифицирал нов за науката вид мухоморка. "Този проект започнахме..

публикувано на 06.12.24 в 17:30

Античните надписи на Дионисопол

Предаването "Нашият ден" пренася своите слушатели назад във времето насред античния град Дионисопол – днешен Балчик.  След откриването на храма на Понтийската майка на боговете Кибела учените се срещат с 30 неизвестни до този момент надписи, които се превръщат в повод за цялостно изследване на античните надписи в града. Повече за тяхната..

публикувано на 05.12.24 в 12:02