Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Замърсяването: когато в душите ни е мръсно, мръсно е и около нас

БНР Новини
3
Владина Цекова, Ива Дойчинова, Николай Гюров и отец Стоян Чиликов (отляво надясно)
Снимка: Здравко Петров

Ден след големия християнски празник Благовещение, денят в който Архангел Гавраил донася на Богородица вестта, че ще роди Спасителя, в студиото на „Нашият ден“ на програма „Христо Ботев“ на БНР започна разговор за чистотата и мръсотията в заобикалящата ни среда, но и в душите и сърцата на хората. В първата част на разговора, която визираше материалното замърсяване около нас – прахта, мръсния въздух и начините да се преборим с тях, в разговора участваха кметът на община Бистрица Николай Гюров и директорът на Столичния инспекторат инж. Веска Георгиева. Кметът, който отчаяно се бори за чистотата на своята община, алармира за нерегламентираните сметища, за това че от Столична община изтича информация и никога нарушителите не могат да бъдат заловени. Директорката на Столичния инспекторат пък се опита да внесе успокоение – отпадъците се събират, улиците се мият, но всички ние замърсяваме и не спазваме необходимите норми, което не е далеко от истината, без това да измества отговорностите на общината. В направената анкета със столичани например малко бяха тези, забелязали някой да мие улиците.

Във втората част на предаването с помощта на Владила Цекова, писател, продуцент и пътешественик, и отец Стоян Чиликов от храм „Св. Георги Победоносец“ разговорът се насочи към проблема за духовната чистота. Трудно е, посочи водещата Ива Дойчинова, когато в обществото се вихри скандалът „Апартаментгейт“, да обясняваш на хората, че трябва да спазват обществените норми. Отец Чиликов отбеляза упадъка на вярата в нашата съвременност. „В европейските държави има едно дехристиянизиране“, възмути се той. „Когато забравяме за добродетелите и морала и около нас е мръсно“, солидаризира се Владина Цекова.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Легендите на сцената: Спомени от първите издания на "Аполония"

В импровизираното студио на предаването "Нашият ден" се проведе разговор с Маргарита Димитрова, директор на Празниците на изкуствата "Аполония", за миналото, настоящето и бъдещето на този значим културен фестивал. Празниците на изкуствата "Аполония" се организират от фондация "Аполония", създадена през 1991 г. Фестивалът, чийто първи издание се проведе..

публикувано на 28.08.24 в 10:23
Рашко Младенов

Началото на уличното изкуство на "Аполония": Рашко Младенов разказва

Историята на Празниците на изкуствата "Аполония" е изпълнена с уникални моменти, които са оставили траен отпечатък в културната памет на страната. Един от тях е първото участие на Рашко Младенов, заедно с Веселин Ранков и Иван Петрушинов, в уличното изкуство на фестивала през 1987 година . Това събитие бележи началото на нова традиция, която не само..

публикувано на 28.08.24 в 08:46
Проф. д.н. Любомир Стойков и д-р Петър Шойлев след защитата на дисертацията.

Избрано: Българин на 88 години с докторантура: Петър Шойлев доказва, че никога не е късно

През август в  "Нашият ден" припомняме едни от най-интересните разговори, прозвучали в ефира на предаването. Сред тях е този с 88-годишния Петър Шойлев, наскоро завършил докторантура във Факултета по журналистика на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Той доказва, че никога не е късно да се учиш и да се стремиш към нови върхове...

публикувано на 27.08.24 в 11:35
На път към Черни връх

129 години от основаването на Българския туристически съюз

Преди 129 години на Черни връх е основан Българският туристически съюз от Алеко Константинов. За заветите на Щатливеца  и бъдещето на планинския туризъм в България разговаряме с Лъчезар Лазаров – изпълнителен секретар на БТС. Организираното туристическо движение цели участниците в него да опознават България, като същевременно култивират в..

публикувано на 27.08.24 в 09:57