Ден след големия християнски празник Благовещение, денят в който Архангел Гавраил донася на Богородица вестта, че ще роди Спасителя, в студиото на „Нашият ден“ на програма „Христо Ботев“ на БНР започна разговор за чистотата и мръсотията в заобикалящата ни среда, но и в душите и сърцата на хората. В първата част на разговора, която визираше материалното замърсяване около нас – прахта, мръсния въздух и начините да се преборим с тях, в разговора участваха кметът на община Бистрица Николай Гюров и директорът на Столичния инспекторат инж. Веска Георгиева. Кметът, който отчаяно се бори за чистотата на своята община, алармира за нерегламентираните сметища, за това че от Столична община изтича информация и никога нарушителите не могат да бъдат заловени. Директорката на Столичния инспекторат пък се опита да внесе успокоение – отпадъците се събират, улиците се мият, но всички ние замърсяваме и не спазваме необходимите норми, което не е далеко от истината, без това да измества отговорностите на общината. В направената анкета със столичани например малко бяха тези, забелязали някой да мие улиците.
Във втората част на предаването с помощта на Владила Цекова, писател, продуцент и пътешественик, и отец Стоян Чиликов от храм „Св. Георги Победоносец“ разговорът се насочи към проблема за духовната чистота. Трудно е, посочи водещата Ива Дойчинова, когато в обществото се вихри скандалът „Апартаментгейт“, да обясняваш на хората, че трябва да спазват обществените норми. Отец Чиликов отбеляза упадъка на вярата в нашата съвременност. „В европейските държави има едно дехристиянизиране“, възмути се той. „Когато забравяме за добродетелите и морала и около нас е мръсно“, солидаризира се Владина Цекова.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg