Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дронове и закони

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

В наши дни дроновете заемат все по-съществена част от проектите на  летящия мениджмънт. Освен за военни цели, използвани са при охранителни и спасителни мисии, за мониторинг на различни инфраструктури и контрол на качеството на въздуха, при археологически разкопки и за доставки на какви ли не поръчки, в спешната медицина и в селското стопанство, в киното и рекламната дейност.

Умението да се управляват дронове вече се включва като елемент дори от обучението на бъдещи журналисти в някои университети. Като всяка технология с богати възможности, обаче и тази има две страни, защото не са никак малко случаите на злоупотреба с тези безпилотни летателни апарати за нарушаване неприкосновеността на личното пространство, за контрабанда, шпионаж, тероризъм. Да не говорим за зачестилите проблеми, създавани от дронове на летища по целия свят, които също налагат овладяване в най-скоро време на съществуващия регулаторен хаос в нормативните уредби в тази област.

Разговаряме по темата с авиоинженера и инспектор от Главна дирекция  на Гражданска въздухоплавателна администрация към Министерството на транспорта, информационните технологии и събщенията Стефан Христозов.

В разговора се включва и един от първите обучители за управление на дронове у нас Трифон Михайлов със своя разказ за първия безпилотен въздухоплавателен апарат, с който може да се общува чрез жестове, известен още като „Искрата“ .




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сондажи в премълчаната история

"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..

публикувано на 10.01.25 в 15:40

Липсата на финансиране на науката ще доведе до нейната стагнация

В Отворено писмо  о т Координаторите на националните изследователски инфраструктури, обекти от Националната пътна карта за научна инфраструктура, до Министерския съвет, Народното събрание, еврокомисар Екатерина Захариева, МОН и представители на медиите учените изразяват тревога от  Постановление № 407/22.11.2024 на МС ,  с което всички..

публикувано на 10.01.25 в 14:10
Преображенски манастир

Ще възстановят входната врата на Преображенския манастир

Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата.  Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..

публикувано на 09.01.25 в 18:24

Израел: Иновации в управлението на водните ресурси

Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..

публикувано на 09.01.25 в 16:16

За звездите без лирика

Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..

публикувано на 09.01.25 в 10:42