Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дронове и закони

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

В наши дни дроновете заемат все по-съществена част от проектите на  летящия мениджмънт. Освен за военни цели, използвани са при охранителни и спасителни мисии, за мониторинг на различни инфраструктури и контрол на качеството на въздуха, при археологически разкопки и за доставки на какви ли не поръчки, в спешната медицина и в селското стопанство, в киното и рекламната дейност.

Умението да се управляват дронове вече се включва като елемент дори от обучението на бъдещи журналисти в някои университети. Като всяка технология с богати възможности, обаче и тази има две страни, защото не са никак малко случаите на злоупотреба с тези безпилотни летателни апарати за нарушаване неприкосновеността на личното пространство, за контрабанда, шпионаж, тероризъм. Да не говорим за зачестилите проблеми, създавани от дронове на летища по целия свят, които също налагат овладяване в най-скоро време на съществуващия регулаторен хаос в нормативните уредби в тази област.

Разговаряме по темата с авиоинженера и инспектор от Главна дирекция  на Гражданска въздухоплавателна администрация към Министерството на транспорта, информационните технологии и събщенията Стефан Христозов.

В разговора се включва и един от първите обучители за управление на дронове у нас Трифон Михайлов със своя разказ за първия безпилотен въздухоплавателен апарат, с който може да се общува чрез жестове, известен още като „Искрата“ .




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Маршал Петен и първото правителство на режима на Виши през юли 1940 г.

Под сянката на Виши

На 10 юли 1940 г. във Франция е установен режимът на Виши – марионетното на нацистка Германия правителство на маршал Петен, което влиза в колаборация с окупаторите след разгрома на френската армия (въпреки надеждите, които е вдъхвала линията "Мажино"). За около 5 години страната се оказва под немски ботуш, който факт дълго време определя..

публикувано на 10.07.24 в 17:35
Д-р Пламен Димитров

Попитай психолога: За целувката и психичното здраве

В международния ден на целувката слушателите на "Семейно радио" се срещнаха с въпроси и отговори в първото издание на рубриката "Попитай психолога". Д-р Пламен Димитров анализира ключови аспекти в контекста на целувката и психичното здраве и подкрепи ефирната консултация с конкретни казуси – чуйте в звуковия файл.

публикувано на 10.07.24 в 10:15
Орхидея Dactylorhiza incarnata или месесточервен дланокоренник (снимка: Стефан Найденов, група

Орхидеите в България: Епизод 2 – Таксономия и изобилие

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidaceae. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 09.07.24 в 16:30

Защо лабрадорите и ретривърите са толкова лакоми?

Те са звездите на кучешкия свят – най-любимата и желана порода кучета. Често имат и професия – водачи или актьори. Безспорен факт е, че те са винаги гладни. В рубриката "Науката не спи" Никола Кереков разказва защо лабрадорите и ретривърите са толкова лакоми. Учени от университета в Кеймбриж засичат мутация на специфичен ген у лабрадорите и..

публикувано на 09.07.24 в 13:33

Метаматериалите – наука, неразличима от магията

"Всяка достатъчно напреднала технология, е неразличима от магията", казва фантастът Артър Кларк. Във Физическия факултет на СУ група млади хора правят така, че магията да придобие реални измерения. Невидими повърхности, по-здрави конструкции, по-гъвкави основи – метаматериалите са изкуствени композитни материали с предварително зададени свойства,..

публикувано на 09.07.24 в 12:21