Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ян Енглерт с почетно научно звание

БНР Новини
Ян Енглерт
Снимка: БГНЕС

На тържествена церемония в кино „Одеон“ Ян Енглерт бе удостоен със званието Doctor honoris causa. Почетното научно звание се присъжда за заслуги към развитието на световната наука, образование и култура и се връчи от Академичния съвет на НАТФИЗ „Кръстю Сарафов“. Носители на тази награда са и Дейвид Линч, Едуард Олби, Ищван Сабо, Карлос Саура, Клаудия Кардинале, Иржи Менцел, Горан Стефанович.

В словото си при получаване на почетното звание проф. Ян Енглерт каза: „Упражняваме професии, в които критериите, прецизиращи нашата квалификация и постижения, не се подчиняват на ясни и трайни принципи. Непостоянството на тези принципи прави възможно фалшифицирането на качеството и неговата посредственост. Затова за база на нашите оценки трябва да послужи занаятът, умението.“

Ян Енглерт е от най-известните полски актьори и театрални режисьори. Кариерата си започва във филма на Вайда „Канал“ на 14-годишна възраст, изпълнител е на над 100 филмови и театрални роли, за които получава много награди, в това число и за ролята на отец Ередия в българския филм „Осъдени души“ на Въло Радев. Става дума за сюжет, написан от български автор, но сюжет, който се развива в Испания, в който основните персонажи са испанец и англичанка, в който основните изпълняващи актьори са поляк и унгарка и в който има само няколко известни български актьори.

„Защо този филм в годините остава толкова значим, ключов в българската филмова история? – си задаваше въпрос в приветственото слово ректорът на НАТФИЗ проф. д-р Станислав Семерджиев. – Навярно заради емоционалното съпричастие. Романът на Димитър Димов е един универсален роман, а всички, които са свързани с него, се чувстват като част от едно универсално семейство, глобалните произведения на изкуството са ония, които ще останат вероятно в антологията, в класиката, в онова, което ще разчувства хората и след нас.“

А как си е представял Ян Енглерт отец Ередия, когато е чел романа?




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Sofia Green Gallery отвори врати в сърцето на столицата

"Флорална еклектика " е първата колективна изложба, организирана от новата Sofia Green Gallery, разположена на ул. "Сердика". В експозицията са включени произведения на художници, фотографи, графици, илюстратори и автори на бижута. Сред участниците са: проф. Маня Вапцарова, Петър Пондев, Боряна Пандова, Ирис Константинова, Борис Калайджиев,..

публикувано на 06.05.25 в 16:22
Георги Тошев

На Гергьовден с Георги Тошев

В "Артефир" на личния му празник се свързахме с Георги Тошев – журналист и продуцент с дългогодишен професионален опит. Свързан с авторитетни медии, създател на телевизионната поредица "Непознатите” и на "Другата България" – предаването, което разказва за наши сънародници от различни краища на света. Той е автор и на документални книги и филми,..

публикувано на 06.05.25 в 15:51

Ада Мухина с лекция-пърформанс

Софийската публика ще гледа световно утвърдения автор, куратор и хореограф Ада Мухина в лекцията-пърформанс How to sell yourself to the West. Спектакълът е хумористично проучване за продажба, идентичност, предимства и стратегии на творците да успеят на западния пазар на културата. Проектът е въз основа на опита на Мухина с куратори, институции,..

публикувано на 06.05.25 в 08:37

"Първата витрина" – музейна сбирка разказва историята на "Люлин"

Открива се първата витрина от тематична музейна сбирка, която разказва миналото на столичния район "Люлин“. Експозицията представя промяната на района през годините, неговото административно устройство, някои спортни, образователни и културни постижения, както и важни моменти от икономическото и транспортното развитие. Историческите вещи, поместени във..

публикувано на 06.05.25 в 08:00
Китодар Тодоров

Смешно за сериозното – Китодар Тодоров за киното и живота

Той умее да подтиква зрителите да се съмняват във всичко, което казва. Всеки започва да се чуди истина ли е, не е ли. Интересното е обаче, че колкото и да се чуди – зрителят е все по-склонен да му повярва. През цялото това време той не спира и да го разсмива, докато гледа сериозно.  Пример за това са филми като "Жълт олеандър", "Летовници", "Слава",..

публикувано на 05.05.25 в 17:57