Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

30 години по-късно – група "Градът"

БНР Новини
Отляво надясно: Недко Солаков, Греди Асса, Андрей Даниел, Филип Зидаров и Вихрони Попнеделев
Снимка: Ани Петрова

Група „Градът“ или великолепната шесторка, към която се присъединява още един значим художник, са в основата на това художествено явление, което преди 30 години имаше особено значение за нашата художествена сцена. Това са Андрей Даниел, Божидар Бояджиев, Вихрони Попнеделев, Греди Асса, Недко Солаков и Филип Зидаров, а по-късно за участие е поканен и Свилен Блажев.

В галерия „Академика“, по един особено атрактивен и смислен начин се отбелязва 30-годишнината от това интересно и смело начинание на няколко млади, но вече със сериозна заявка художници, всеки от които по-късно поема своя различен творчески път, но винаги със съпричастност към тази първа в историята на художествената практика у нас кураторска изложба, далеч преди да получи гражданственост. По същество това  е първата в България изложба от инсталации в галерийна среда.

Експозицията показва част от първата им съвместна изложба. Показват се и произведения на членовете на групата от преди, по време и след нейната обща дейност, тъй като „Градът“, като творческо обединение със съвместна дейност, съществува до 1992 година. Оттогава и до днес те се показват като художници и личности с изявени художествени почерци, развиват се като съвсем различни индивидуалности, но остават верни на своя свободен стил и артистични интереси и приоритети.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наивистичният свят на Стоян Динков оживява в Бургас

Тази вечер в 18:00 часа в Културен център "Морско казино" в Бургас ще бъде открита изложбата на писателя и художника Стоян Динков. Експозицията, вдъхновена от наивистичното изкуство, ще предложи на посетителите искрена и емоционална гледна точка върху света на художника. Изложбата ще може да бъде разгледана до 16 февруари , а входът е..

публикувано на 04.02.25 в 09:33

"Балконът" – черна комедия с дебютанти

Черната комедия "Балконът" е сценична версия на пиесата "Загадъчен мъж" на Олег Ерньов. Адаптацията и режисурата е на Стефан Сърчаджиев-младши, музиката е дело Алекс Костов, а сценографията – на Мартин Лозев. Балконът в панелен блок се руши. Главният герой подава сигнали към общината, но не получава отговор. Животът му също не върви. Търси изход..

публикувано на 04.02.25 в 08:35

12 сезона на сцена – Записките на един луд

Представление за любовта, самотата и за човека – този от преди и съвременния. Нишка във времето, която не променя своя ход и всички се интересуваме от едни и същи неща. Освен своята актуалност, успеха на представлението "Записките на един луд" се дължи на комуникацията с публиката. Актьора Георги Гоцин казва, че тя е от голямо значение и много често в..

публикувано на 04.02.25 в 08:15
Паскалева къща, интериор

Три културни обекта в Хасково ще работят само след предварителна заявка

Заради високите сметки за ток три от знаковите къщи музеи в Хасково – къщата музей "Кирковото училище", Паскалевата къща и Шишмановата къща, ще бъдат достъпни само след предварителна заявка . До решение за мярката се е стигнало след получаването на сметките за отопление за месец декември, които са били значително високи. Директорът на Регионалния..

публикувано на 03.02.25 в 17:40

Барокът – като усещане, идея и рефлекс в изложбата на Ангелика Радева

Новата изложбата на Ангелика Радева носи името "Усещане за Барок". Художничката коментира, че барокът носи по-особен контакт с публиката. Изразява сложността на съществуването на човека, безграничността, многообразието и изменчивостта, които са валидни за всяко време.  В галерията съвременният човек среща духа на барока. Не като естетика или..

публикувано на 03.02.25 в 17:04